Türk Hava Yolları’nın Transit Yolculara Ücretsiz Otel Hizmeti

Türk Hava Yolları, dünyadaki diğer tüm havayolu şirketlerinden çok daha fazla ülkeye uçtuğu için, ana merkezi olan İstanbul üzerinden devasa bir küresel uçuş rotasına sahip. Havayolunun karmaşık uçuş ağı göz önüne alındığında, bazı yolcular kendilerini İstanbul’da uzun bir bekleme süresinin içinde bulabiliyor. İşte böyle bir durumda, eğer uçuşlarınız arasındaki süre yeterince uzunsa, ücretsiz bir otel odasında dinlenmeye hak kazanabilirsiniz. Bu da seyahat deneyiminizi çok daha keyifli hale getirebilir.

Geçmişte size THY’nin, yeterince uzun bekleme süresi olan transit yolcular için hazırladığı ücretsiz İstanbul şehir turunun (Touristanbul) detaylarını aktarmıştık. Şimdi de transit yolculara sunulan ücretsiz otel hizmeti programının tam olarak nasıl çalıştığının detaylarına daha yakından bakalım.

Tahmin edilebileceği üzere THY’nin ücretsiz otel programı hakkına sahip olabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı şartlar var:

Uçuşlar arasındaki bağlantı süresinin uzunluğu ne olmalı?

Ücretsiz otel hizmetinden faydalanmak için ekonomi sınıfı yolcularının İstanbul’da en az 12 saat, business sınıfı yolcuların ise İstanbul’da en az dokuz saatlik bağlantı süresine ihtiyacı var. THY, bu durumda yolculara en fazla iki gün konaklayabilme imkanı sağlıyor.

Bu program, yalnızca varış noktanıza bir sonraki uygun aktarmalı uçuşa katılmanız durumunda geçerlidir. Başka bir deyişle, daha sonraki bir uçuş için, kasıtlı olarak bağlantılı uçuş rezervasyonu yaptırırsanız, ücretsiz konaklama hizmetinden faydalanamazsınız.

Kimler ücretsiz otel hakkına sahip?

Türk Hava Yolları’nın, transit otele kimlerin hak kazanabileceği konusunda bahsedilen detayların ötesinde çok az kısıtlama yapıyor. Biletinizin Türk Hava Yolları ya da anlaşmalı havayolu şirketi tarafından düzenlenmiş olması önemli değil. Ayrıca, ödül biletler, THY’nin Miles&Smiles programı veya ortak sık uçan yolcu programı üzerinden rezervasyon yapmanıza bakılmaksızın geçerli.

Ücretsiz otel hizmeti sadece uluslararası bağlantılı uçuşlara sahip olmanızı gerektiriyor. Uçuşu Türk Hava Yolları gerçekleştirdiği sürece, diğer ortak uçuşlar da bu kapsama dahil edilmiş durumda. Üstelik tüm uçuş segmentlerinin ek bilette olması gerekiyor. Yani İstanbul gidiş-dönüş uçuşların, ayrı kesilmiş biletler olması durumunda, ücretsiz otel hizmetinden yararlanma hakkı ortadan kalkıyor. Ekonomi ve Business olmak üzere tüm hizmet sınıflarındaki yolcular bu haktan yararlanabiliyor.

Ücretsiz otel için nasıl rezervasyon yapılır?

Türk Hava Yolları ile transit otel hizmeti için önceden rezervasyon yaptırmaya gerek yok. Yolcu İstanbul’a indiğinde Türk Hava Yolları’nın otel masası tabelalarını takip ederek rezervasyonunu anında yaptırabiliyor.

Türk Hava Yolları genellikle bu hizmet için havalimanı dışındaki otelleri kullanıyor. Dolayısıyla hava tarafında konaklamayacağınızı unutmayın. Bu nedenle kalacağınız otelinize gitmek için (ücretsiz) bir servis kullanmanız gerekebilir. İstanbul Havalimanı çevresinde çok fazla otel bulunmadığı için, konaklayacağınız oteller havalimanından oldukça uzakta olabiliyor.

Türkiye’ye giriş için vize ihtiyacı var mı?

Türk Hava Yolları’nın transit otel programından yararlanacak yolcuların, Türkiye’ye giriş için gerekli vize şartları karşılaması gerekiyor. Birçok ülke vatandaşı direkt olarak havaalanına inişte kapıda vize alabiliyor. Bazı ülkeler için önceden başvuru yapılması gerekebiliyor. Türkiye’nin, hangi ülkelere ne tip vize gereksinimleri istediğini kontrol etmek için Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Türk Hava Yolları’nın özel yolcu salonlarında uyku odaları

Türk Hava Yolları’nın Business Lounge İstanbul isimli özel yolcu salonu, dünyanın en iyi business lounge’ları arasında yer alıyor. THY’nin transit yolcularına sunduğu konaklama programından ayrı olarak, özel yolcu salonunda, kısa süreli konaklama yapacak seçilmiş yolcuların yararlanabileceği uygun dinlenme alanları sunduğunu belirtmekte fayda var.

Bu imkan, özellikle bir sonraki uygun uçuşa katılmak üzere, 4 ila dokuz 9 arasında bekleme süresine sahip olan Türk Hava Yolları business class yolcularına (ödül bilet sahipleri dahil) sunuluyor. Ayrıca bu hizmetten faydalanabilmek için, geliş veya gidiş uçuşunuzun en az sekiz saat sürmesi gerekiyor. Bu nedenle kısa mesafeli aktarmalı uçuşlar arasındaki bekleme süreleri, bu kapsamın dışında tutuluyor.

Bu gereksinimleri karşılayan yolcular, uyuyabileceği rahat bir yatağın bulunduğu konforlu özel odada, THY’nin bu hizmetinden yararlanabiliyor. Tuvalet ve duşların koridorda, odalardan ayrı olduğunu hatırlatalım. Bu nedenle bu hizmet, gerçek bir otel odası konforu kadar iyi değil. Ancak daha kısa bir bekleme süresi olan yolcuların, uçuşlar arasında dinlenebilmesi için oldukça iyi bir fırsat.

adbanner