Havayolları Yolcuları Kamerayla İzliyor mu? | Boarding Info

Written by 00:59 Güncel-Gündem, HAVACILIK

Havayolları Yolcuları Kamerayla İzliyor mu?

Uçak içi eğlence sistemleri (IFE), günümüzde havayolu seyahatlerinin ayrılmaz bir parçası durumunda. Özellikle okyanus ötesi yapılan uzun menzilli uçuşlarda, yolcuların en fazla talep ettiği konuların başında geliyor. Biz bugüne kadar çoğunlukla, gökyüzünde seyir esnasında bizi eğlendirmek ve oyalamak için tasarlanmış olan, koltukların arkasındaki masum ekranlar olarak biliyorduk onları. Ancak belki durum bizim bildiğimizin daha ötesindedir!

Son günlerde, detaycı birkaç gezgin, uçak içi eğlence sistemine ait ekranlardan bir şeyler izlerken, havayollarının da bizi izleyebileceklerini düşündürecek bir detay yakaladı.

Singapur Havayolları uçağındaki bir yolcu, IFE ekranına yerleştirilmiş bir kamerayı fark etti. Olay basına yansıdı ve sektörde bir hayli konuşuldu. Bunun üzerine başka bir yolcu, American Airlines ile yaptığı uçuşunda benzer bir kamera gördü.

Birileri bizi seyahat esnasında seyrediyor ve bunu da çeşitli amaçlarla mı kullanıyor? Havayollarına göre bunun cevabı ”hayır”

American Airlines yetkililerinin konuyla ilgili açıklaması şöyle: “Bahsedilen kameralar, birden fazla havayolunun kullandığı birçok uçak içi eğlence sisteminde yer alan standart bir özelliktir. Bu sistemlerin üreticileri, yolcuların video konferansa katılabilmeleri gibi gelecekteki olası kullanımları için bu ekranlara kameralar yerleştiriyor. Üreticiden teslim alınan uçak içi eğlence sistemlerinde yer alan kameralar, daha önce hiç etkinleştirilmedi ve Amerikan Airlines olarak bunları kullanmayı hiç düşünmüyoruz”

Singapur Havayolları da benzer ifadeleri tekrarladı: “Orijinal ekipman üreticileri tarafından sağlanan yeni IFE sistemlerimizden bazılarında donanıma gömülü bir şekilde gelen kamera var. Bu kameralar üreticiler tarafından gelecekteki gelişmelere yönelik olarak tasarlanıp sisteme entegre ediliyor. Biz de bu kameraları, uçaklarımızda kalıcı olarak devre dışı bıraktık ve kullanmıyoruz. Kameraları kullanarak herhangi bir özelliği etkinleştirmek veya geliştirmek gibi bir planımız yok”

Havayolları kendi IFE sistemlerini kurmuyor. Sistemin içeriğini ve sunumunu uyarlayabiliyor. Donanım ise tamamen üretici veya tedarikçi şirketlerden satın alınıyor. American Airlines örneğindeki söz konusu IFE sistemi Panasonic’ten, Singapur Havayolları’ndaki ise Panasonic ve Thales’den geliyor.

Panasonic yetkilileri yorum yapmaktan kaçınsa da Thales sözcüsü konuyla ilgili olarak, sistemlerindeki kameraların devre dışı bırakıldığını ve uçuş sırasında etkinleştirilemediğini söyledi.

Kamera donanımlı IFE sistemleri, American Airlines filosundaki bazı Boeing 777-200, 777-300ER ve Airbus A330-200 uçaklarının premium ekonomi kabinlerinde bulunabiliyor.

Singapur Havayolları filosunda kameralar biraz daha yaygın. Havayolunun filosundaki Airbus A350-900, Airbus A380, Boeing 777-300ER ve Boeing 787-10’ların ekonomi, premium ekonomi ve business sınıfı kabinlerinde bulunabiliyor.

Thales ve Panasonic Avionics, havayolu endüstrisinin en önde gelen orijinal ekipman üreticilerinden (OEM) ikisi durumunda. Bu durum, belirtilen kameraya sahip sistemlerin yalnızca Singapur Havayolları ve American Airlines dışındaki havayollarının uçaklarda da olabileceği anlamına geliyor.

(Visited 254 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info