Havayolu Yöneticilerinden Gönüllü Maaş Kesintisi

Finansal olarak zor zamanlardan geçerken, havayollarında yöneticilerin yaptığı ilk iş, çalışanların ücretlerini kısmak ile yolculara sunulan hizmet ve ikramlarda kesinti yoluna gitmek oluyor.

Yöneticiler, ihtiyaç duyulan bu fedakarlığı, personelin anlamasını beklediklerini söyleyip işler normale dönünce de büyük bonusları hep kendileri alıyor.

Bu kez durum biraz farklı. Singapur Havayollarıı’nın üst düzey yöneticileri bu yaklaşımı benimsemeyen ilginç bir karara imza attı. Havayolu, başta CEO Goh Choon Phong olmak üzere, yöneticilerinin gönüllü olarak ücret kesintisi yapmayı istedikleri dünyadaki ilk havayolu oldu. Singapore Airlines CEO’su maaşını %15 azaltma kararı aldı.

CORONAVIRUS ETKİSİ

Seyahat talebindeki azalma göz önüne alındığında, neredeyse Asya’daki tüm havayolları coronavirus salgını yüzünden ağır darbe alıyor. Singapore Airlines en çok darbe alan havayollarından biri ve bu yüzden havayolunda maaşlar düşürülüyor ama sadece yönetim kademesi için!

Geçtiğimiz Cuma günü CEO tarafından Singapur Havayolları çalışanlarına gönderilen bir not, yönetim kademesinde çalışanlarının maaşlarındaki kesintileri özetliyor:

  • CEO: 1 Mart itibariyle maaşından % 15’lik kesinti yapacak.
  • Yönetim Kurulu: 1 Mart itibarıyla % 15’lik kesinti yapacak.
  • Genel Müdür Yardımcıları: 1 Mart itibarıyla % 12’lik kesinti yapacak. 
  • Kıdemli Başkan Yardımcıları: 1 Mart itibarıyla % 10’luk kesinti yapacak.
  • Başkan Yardımcıları: 1 Nisan itibariyle % 7’lik kesinti yapacak.
  • Üst Düzey Yöneticiler ve Yöneticiler: 1 Mayıs itibariyle % 5’lik kesinti yapacak.

Koronavirüs nedeniyle talepte görülen büyük düşüş ışığında, Singapur Havayolları Grubu (Singapore Airlines, SilkAir ve Scoot) Mayıs ayı sonuna kadar 3.000’den fazla uçuşunu iptal etti ve bu da toplam kapasitelerinin yaklaşık % 10’u anlamına geliyor.

PERSONELDEN DE DESTEK İSTENİYOR

Öte yandan Singapore Airlines, personel arasında gönüllü bir ücretsiz izin planını uygulamaya koyuyor. Şirket, alınabilecek ek önlemleri görüşmek üzere personel sendikalarıyla da görüşecek.

İlgili Haber | Coronovirus Havacılığı Ne Kadar Etkiledi?

Bunun da ötesinde, sermaye harcamalarının ertelenmesi de dahil olmak üzere daha geniş maliyet düşürücü önlemler de alınacak.

Singapur Havayolları CEO’su tarafından personele iletilen mesajda belirtildiği üzere:

“Değişen zorlukların üstesinden gelmek için önlemler uygulama konusunda proaktif olmaya devam edeceğiz. Yol boyunca zorlu kararlara ihtiyaç duyulacak. Yönetim bu tip kararların alınmasına öncülük edecek ancak hepimiz fedakarlık yapmaya hazır olmalıyız. Önceliğimiz hepimizin işlerini koruyabilmek.”

Sonuç olarak, böylesi bir dönemden geçerken, şirkette fedakarlık yapan ilk kişinin CEO olması, eşine az rastlanacak cesur bir adım. Darısı başta ülkemizdeki havayolları olmak üzere tüm havayollarının başına…

adbanner