Coronavirus Havacılığı Ne Kadar Etkiledi?

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Coronavirus (COVID-19) salgını, küresel havayolu endüstrisini ciddi şekilde etkiledi. Virüsün hızla yayılması, havayollarının, Çin anakarasına yaptığı tarifeli uçuşlarını askıya alması veya büyük ölçüde azaltmasına neden oldu. Bu yüzden dünya genelinde hava yolu ile seyahat eden yolcu sayısının 2020 yılında; 2009’dan bu yana ilk kez düşmesi bekleniyor. Yolcu talebindeki artışın yaklaşık yüzde 4.7 olacağı tahmin ediliyor.

Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği IATA, salgının küresel olarak havacılık sektörüne maliyetinin 29 milyar Dolar’dan fazla olacağını ve bunun 12,8 milyar Dolar’ının Çinli havayollarının bilançolarında ortaya çıkacağını öngörüyor. IATA’nın tahminine göre virüs büyük ölçüde Çin’de yoğunlaşmış durumda, ancak bölgedeki diğer pazarlara yayılırsa bu etkinin daha da büyümesi olası.

IATA, coronavirus üzerindeki tahminlerini, 2003 SARS salgını sırasında ortaya çıkan, altı aylık ani düşüş ve aynı oranda hızlı bir iyileşme gösteren V şeklindeki arz talep etkisi üzerinden yapıyor.

Küresel havacılık endüstrisi için, içinde bulunduğumuz zorlu zamanda, önceliğin virüsün yayılmasını durdurmak olduğunu belirten IATA, azalan yakıt maliyetlerinin, kaybedilen gelirin bir kısmını dengelemeye yardımcı olacağını düşünse de, 2020’nin havayolları için çok zor bir yıl olacağı düşünülüyor.

adbanner