Helikopteri Düşmekten Kurtaran Otopilot Sistemi

Airbus’ın lüks ACH160 helikopteri, hızlı ve ani irtifa kaybı yaşandığı durumlarda, kontrolü devralabilecek bir otopilot sistemi ile geliyor. Bu kritik özellik, şık gövdesi ve görkemli konforu ile birleştirildiğinde ACH160’ı rakipsiz yapabilir.

Oldukça geniş kabin alanını, düşük desibel ses seviyesi ve konforlu deri koltukların yanı sıra; tasarımında 68 farklı patent kullanılan ve dünyanın en lüks helikopteri olarak lanse edilen ACH160, kurtarma modunda devreye giren otopilot sistemi ile fark yaratıyor. İrtifa kaybını durdurarak helikopteri düz uçuş pozisyonuna geri getirebilme özelliği, gelecek yıl ilk teslimatı yapılması planlanan Airbus’ın en gelişmiş kurumsal helikopteri için çarpıcı bir teknolojik gövde gösterisi olarak kabul ediliyor.

H160 helikopterlerinin çok gelişmiş versiyonu olan ACH160, yeni nesil helikopterler arasında en iyisi olarak tanımlanıyor. Şık gövdesi, Fenestron kuyruk rotoru, oldukça ferah kabini, büyük pencereleri ve düşük titreşim seviyeleri, onu en iyi helikopter yapmaya yetiyor.

Helikopter, alçalma hızının hızlı bir şekilde arttığı koşullar için simüle edildi. Böylesi bir serbest düşüş senaryosunda, helikopterin otomatik kurtarma modunun devreye girmesi için kontrol çubuğundaki (side stick) bir düğmeye iki kez basmak yeterli.


İlgili Haber | Uçaklarda Otomatik Pilot Sistemi Nasıl Çalışır?


Helikopter kazaları, özellikle aviyonik sistemlerin karmaşık olması nedeniyle, genellikle insan hatalarından kaynaklanıyor. Bu yüzden ACH160’daki Helionix 3 sistemi, sezgisellik ve basitlik prensibi uyarınca, gerektiğinde kritik bilgileri görüntüleyecek şekilde tasarlandı. Böylece önündeki ekranda yüzlerce düğme olmadığı için, pilotun iş yükü de azaltıldı.

Birçok yeni teknolojiye sahip ACH160’ta ayrıca, her ikisi de tasarıma dahil edilmiş olan otomatik kalkış ve çarpışma önleme sistemi de bulunuyor. Helikopterin bugüne kadar üretilen üç prototipi de sorunsuz şekilde uçtu. Geliştirme çalışmaları için çok ciddi test saatleri aşıldı.

Helikopterin geniş kokpiti de pilotlar için oldukça konforlu bir uçuş deneyimi vaadediyor.

adbanner