Herkesin Uçurabileceği Ultra Hafif eVTOL: RYSE RECON

Gelişmiş Hava Hareketliliği (Advanced Air Mobility-AAM) savunucuları, gelecekte insanların ulaşımını sağlamak üzere, hava taksi gibi ucuz ve temiz bir hava taşımacılığı çağı vaat ediyor. Peki bu konsepti bir adım daha ileri taşıyıp, herkesin kendi elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) yapabilen uçağını, tıpkı otomobil kullandığı gibi uçurması sağlanabilirse ne olur?

Dünyanın pek çok yerinde, otomobil kullanmak için hâlâ ehliyet almanız gerekiyor. Ancak Amerika Birleşik Devletleri Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) Federal Havacılık Regülasyonları (FAR) Bölüm 103 uyarınca, ultra hafif uçakları kullanmak için pilot lisansı veya uçuşa elverişlilik sertifikasına sahip olmanız gerekmiyor.

RYSE Aero Technologies tarafından geliştirilen, elektrikli, tek koltuklu, ultra hafif eVTOL RECON için de bu durum geçerli.

Ohio merkezli girişim, gelişmiş hava hareketliliği sektörünün sunduğu olanaklarla ilgilenen, teknoloji ve sağlık girişimcisi Mick Kowitz tarafından kuruldu.

Kowitz ve ekibi, geleneksel standartlarda bir eVTOL geliştirmek üzere yola çıktı. Ancak kısa süre sonra, sürecin son derece yavaş ilerlediğini ve gelecekte kendilerini bekleyen teknik konular ve regülasyonlarla ilgili zorlukların daha da artacağını fark etti.

Çok geçmeden, fikirlerini güncellemek ve yenilemek üzere, çok daha esnek bir çerçeve sunan, ultra hafif uçak pazarına yoğunlaşmaya karar verdiler.

Bu kategoride hali hazırda çok sayıda konvansiyonel kalkış ve iniş yapan uçak modeli bulunuyor. Ancak Kowitz, hemen hemen her yerden operasyon yapabilme imkanı sunan bir uçak fikriyle ilgileniyordu. RYSE RECON böyle şekillenmeye başladı.

RYSE RECON eVTOL, 300 lb. (136 kg) altı kategorisinde uçan bir hava aracı. Bir kişiyi 400 ft (121 metre) yüksekliğe kadar uçurabiliyor. Ancak Kowitz, uçağın teorik olarak belirlenen bu uçuş tavanı irtifasına yakın uçmasını önermediğini açıkladı. RECON saatte 63 mil (101 km/saat) azami hıza ulaşma kapasitesine sahip.

Tarım ve eğlence pazarları, RYSE’nin ana hedefleri durumunda. Örneğin Recon eVTOL, arazi sahiplerinin ve büyükbaş hayvan yetiştiricilerinin, tarlalarda araç veya makine hareket ettirmeye gerek kalmadan, geniş arazi parçalarını izleyebilmesine olanak tanıyacak.

RYSE ekibi ayrıca petrol, gaz ve madencilik endüstrilerinin ve Ulusal Park Servisi, ordu gibi devlet kurumları ile ilgili diğer pazarlara da açılma fırsatlarını kolluyor.

Bu projenin en ilginç yönlerinden biri de yenilikçi malzeme ve üretim tekniklerinin kullanılması.

RYSE, birçok parçasını üretimini yapmak için 3 boyutlu yazıcı kullanmanın yanı sıra, uçakta kullanılan çok hafif kompozitlerin bazılarını da kendisi geliştirip patentini aldı. Önceki RECON prototiplerinde kullanılan orijinal Alüminyum’un yerini alacak olan karbon fiber çerçeve için de durum aynı. Kompozit malzeme ağırlık avantajı sağlıyor. Ama aynı zamanda metal çerçevelerde yer alan kaynakların bir kısmını ortadan kaldırarak, üretim sürecini hızlandırmaya da yardımcı oluyor.

Tahrik sistemleri ile ilgili olarak RECON, merkezi bir kokpit etrafına dağıtılmış eşit sayıda 40Kv motor ve pervane ile eşleştirilen, altı adet özel olarak tasarlanmış 100 Vdc elektrik aküsü ile çalıştırılabiliyor. Yaklaşık 20 dakika uçuş süresi sağlayan bu piller, gerektiğinde kolayca sökülüp yeniden şarj edilebiliyor ve değiştirilebiliyor.

RECON eVTOL ilk olarak Mart 2022’de uçtu ve o zamandan beri, Ocak 2023’te Las Vegas’taki 2023 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) 40.000 katılımcının önünde gerçekleştirilen canlı gösteri de dahil olmak üzere 40’tan fazla uçuş testini tamamladı.

Kowitz, Recon’un şu anda ön üretim aşamasında olduğunu ve Aralık 2023’te teslimatlara başlamasının beklendiğini açıkladı.

Yine de kendisi pilot lisansına sahip olan Kowitz, “100 kişinin şu anda ‘pilot testlere’ katılmayı taahhüt ettiğini vurguladı. bu aslında pilot olmanıza gerek olmadığı için amaçlanan bir kelime oyunu” diye şaka yapmayı ihmal etmedi.. “Bu insanlar geri bildirim sağlayacak ve bu da ürünü mükemmelleştirmemize olanak sağlayacak” diye ekledi.

Uçak piyasaya sürülmeden önce, pilot testler, 1.000 kişiyi daha kapsayacak şekilde genişletilecek.

İlk partinin fiyatı yaklaşık 150.000 ABD Doları olarak belirlendi.

Recon eVTOLRYSE, endüstriyel üretim aşamasına geçmek için yeterli fon topladı ancak şirket şu anda daha fazla fon toplamanın yollarını arıyor. Ağustos 2023’te, DealMaker platformu aracılığıyla, bir öz sermaye kitle fonlaması kampanyası başlatıldı.

adbanner