Hollanda’da Uçak Bileti Vergilerine Rekor Zam

Hollanda hükümeti, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren, uçak biletinden alınan vergileri artırmaya hazırlanıyor. De Telegraaf’ta yer alan bir habere göre, özellikle Hollanda çıkışlı (bağlantılı olmayan) uçuşlar için geçerli olan “Hollanda Devlet Vergisi” 7,95 Euro’dan 28,58 Euro’ya çıkarılacak.

Bu haber, gelecek yıl uçak biletlerindeki verginin, bu yıla göre %350’den fazla artacağı anlamına geliyor. Ayrıca, Hollanda çıkışlı biletlerde, yolcuların ödediği “Hollanda Yolcu Hizmetleri Ücreti” ve “Hollanda Güvenlik Hizmetleri Ücreti” olmak üzere iki ayrı vergi daha bulunuyor.

Hollanda’da gündem, uçak biletlerindeki vergilerin artışı

2023’te Amsterdam’dan İstanbul’a alınacak tek yön uçak biletinde, sadece bu üç verginin toplamı 60 Euro’nun üzerinde olacak.

Vergilerdeki bu artışın amacı, daha pahalı uçak biletleri nedeniyle, insanların tren gibi daha sürdürülebilir ulaşım seçeneklerine yönelmesini teşvik etmek.


İlgili Haber | Uçak mı Tren mi? Hangisini Tercih Etmeliyiz?


Ancak bu kararın, sadece Hollanda çıkışlı uçuşları kapsayıp; bağlantılı uçuşları kapsamıyor olması, tek başına çevresel kaygılar güdülerek bu kararın alınmadığı konusundaki şüpheleri artırıyor. Ayrıca, bu vergi artışının, tren opsiyonu olmayan, kısa mesafeli uçuşlardaki bilet fiyatları üzerinde orantısız bir etkisi olacağı düşünülüyor.

Schiphol’de Uçuş Kısıtlamasına KLM Tepkili!

Hollanda’da havacılık ile ilgili alınan tek karar bu değil. Haziran 2022’de, Amsterdam Schiphol Havalimanı için 2023’te uygulanması amaçlanan kalıcı bir “yeşil uçuş sınırı” da açıklanmıştı.

Schiphol’de uçuşların azaltılması KLM yöneticilerini rahatsız ediyor

Bu kapsamda, havaalanındaki yıllık maksimum uçuş sayısı 500.000’den 440.000’e düşürülecek. Önceki plan, havalimanından yılda 540.000 uçuş yapılmasıydı. Yani uçuşların yaklaşık %20’lik kısmının azaltılması hedefleniyor.

Bu karar, karbon ve diğer zararlı gaz (Nitrojen Oksit gibi) emisyonlarını azaltmak için alındı ve aynı zamanda havalimanı çevresindeki gürültüyü de azaltmayı amaçlıyor.


İlgili Haber | Dünyanın En Eski Havayolları


Havayolları ise bu karara şiddetle karşı çıkıyor. Hollanda’nın ulusal havayolu KLM, uçuş ağının Hollanda’yı dünyanın önemli ekonomik merkezlerine bağladığını ve bu kararın, ülkedeki şirketlerin çekilmesine yol açabileceğini iddia ediyor. Karardan memnuniyetsizliğini dile getiren KLM yöneticileri, Amsterdam’ın önemli bir uluslararası ticaret merkezi olarak kalması için, hükümetin bu karardan vazgeçmesi gerektiğini savunuyor. Uçuş sayısını bu ölçüde azaltmanın, KLM’i baltalamak olduğu belirtiliyor.

adbanner