Hollywood Levhasının Bilinmezleri | Boarding Info

Written by 22:59 Destinasyon, SEYAHAT

Hollywood Levhasının Bilinmezleri

Los Angeles’te bulunan dünyaca ünlü Hollywood levhası, aslında sinema sektörünün değil, gayrimenkul sektörünün bir simgesiydi.

1923’te, 18 ay sonra kaldırılmak üzere, varoş bölgelerin iskanı için yürütülen bir projenin açık alan reklamı olarak hazırlanıp, “Hollywoodland” şeklinde dikilmiş.

1940larda, levhanın resmi bakımcısı Albert Kothe dağa sarhoş tırmanıp H harfinin yıkılmasına sebep olan bir kaza yapmış. Pek çok eski resimde göze çarpan problemin sebebi bu kaza.

1949’da, şehrin bir simgesi olarak “Hollywood” şeklinde, tahta ve metal kaplamadan üretilmiş. Ama kısa sürede bozulmalar başlamış.

1978’de, 9 bağışçı, her biri 27bin 777’şer dolar vererek harfleri Avustralya çeliğinden imal ettirmiş.

Yeni harfler 13.7 m yüksekliğinde ve yaklaşık 10 m genişliğinde. H’den D’ye toplam uzunluk 110 metre.

Kasım 2005’te, harfler 255 galon boya ile beyaza boyanmış.

Levha 2000 yılında, güvenlik sistemiyle koruma altına alınmış. 50 metreden fazla yaklaşıldığında polis geliyor❗️

1932’de oyuncu Peg Entwistle, H harfinden atlayarak intihar etmiş. İntiharı, Hollywood’da tutunamamasına bağlanırken; olaydan 2 gün sonra adresine ulaşan bir mektup ile bir başrol teklifi aldığında artık onun çok geçtir. İlginç olan ise teklif edilen rolün kahramanı da final sahnesinde intihar edecek olması.

Yazıyı şehrin her yerinde göreceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Lee Dağı’nda bulunan yazının önünde fotoğraf çektirmek isterseniz, navigasyonunuza “Hollywood Canyon Lake Dr” yazıp kendiniz gidebilirsiniz ya da bunun için düzenlenen özel turlara katılmanız gerekiyor.

(Visited 421 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info