Hyundai Uçan Otomobilini Görücüye Çıkardı

Güney Koreli otomotiv devi Hyundai, otonom uçan otomobil konseptini görücüye çıkardı. Las Vegas’taki CES Fuarı’nda Kişisel Hava Aracını anlamına gelen Personel Air Vehicle yani PAV isimli aracını gerçek ölçülere sahip bir mock-up üzerinden tanıtan şirket, akıllı şehir ulaşımına yönelik kentsel hava hareketliliği vizyonunun merkezine koyduğu otonom elektrikli uçan arabanın dikey kalkış ve iniş yapabileceğini açıkladı.

Hyundai ve Uber’in işbirliğiyle geliştirilen uçan arabada karbon fiber bazlı kompozitler yoğun olarak kullanılacak. Yerden ortalama 500 metre yüksekte seyredecek, 4 yolcu taşıyabilecek uçan arabanın saatte 333 km hızla ulaşabilmesi beklenirken menzili 100 kilometrenin biraz üzerinde olacak.

Uçan araba konusunda Uber oldukça deneyimli ve şimdiye kadar epey yol aldı. Daha önce Embraer, Bell ve Boeing yan kuruluşu Aurora gibi daha geleneksel havacılık ortaklarına imza atan Uber Elevate, uçan taksilerin artık sadece 5 yıl uzağımızda olduğunu düşünüyor.

Bu yıl gösteri uçuşlarına başlamayı planlayan Uber Elevate’in ilk olarak Dallas, Los Angeles ve Melbourne’de piyasaya çıkması bekleniyor. Hyundai’nin PAV modelinin ne zaman piyasaya sürülebileceği için ise şimdilik kesin bir bilgi yok.

adbanner