Foto: Reuters

IAG Grubu Air Europa’yı Yarı Fiyatına Satın Alıyor

IAG Group, Air Europa’ya talip olduğu 2019 yılının Kasım ayında, 900 Milyon Sterlin’lik bir satın alma bedelinde anlaşılmıştı. Grubun pandemi sürecindeki satın alma teşebbüsü, eleştiri oklarına hedef olmuş ve fiyatın düşürülmesi konusunda ısrarcı olunmaya karar verilmişti.

Nihayet, Covid-19 salgınının yaraladığı havacılık sektörünün düştüğü zor durumun da etkisiyle, Air Europa’nın fiyatı sıkı pazarlıklar sonucu 450 Milyon Sterlin’e indirildi.

IAG Group, bu alışverişi yarı fiyatına indirmekle kalmadı, aynı zamanda satın alma bedelini 2026 yılına kadar ertelemeyi de başardı. Böylece salgının açtığı yaraları bir nebze olsun sarma imkanı yakalamış oldu. Gelirinin büyük kısmını okyanus aşırı hatlardan elde eden British Airways, salgından en çok etkilenen hatların bunlar olması nedeniyle büyük yara almıştı.

IAG Group, yeni satın alma anlaşmasıyla Güney Amerika hatlarında söz sahibi olabilecek ve Iberia, Vueling ve Air Europa’yla birlikte, İspanya’nın en büyüğü olan Madrid Barajas Havalimanı’nın hakimi konumuna yükselecek. Ayrıca, İrlanda’nın Aer Lingus şirketini de bünyesinde bulunduran IAG’nin İspanyol ayağı grup içinde hatırı sayılır bir ağırlığa sahip olacak.

Bünyesinde British Airways, Iberia, Aer Lingus, Vueling ve LEVEL havayollarını bulunduran IAG Grubu’nun yüzde 25,1 ile en büyük hissedarı ise Qatar Airways.

Bülent KARAŞİNİK

 

adbanner