IATA’nın Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Kim Oldu?

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet T. Nane; 1 yıllık görev süresini başarıyla tamamlayarak, IATA Yönetim Kurulu Başkanlığı bayrağını RwandAir CEO’su Yvonne Manzi Makolo’ya devretti.

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet T. Nane; 1 yıllık görev süresini başarıyla tamamlayarak, IATA Yönetim Kurulu Başkanlığı bayrağını RwandAir CEO’su Yvonne Manzi Makolo’ya devretti. Görevi Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA’nın İstanbul’da gerçekleştirilen 79. Yıllık Genel Kurulu’nda devralan Yvonne Manzi Makolo, IATA’da bu görevi üstlenecek ilk kadın olacak ve 1 yıl boyunca görevini sürdürecek. Mehmet T. Nane ise 1 yıl daha İcra Kurulu’nda yer almaya devam edecek.

IATA’nın ilk kadın Yönetim Kurulu Başkanı Yvonne Manzi Makolo

Konuyla ilgili açıklama yapan Mehmet T. Nane, “Havacılık sektörünün oldukça zorlu bir döneminde, IATA Yönetim Kurulu Başkanlığı gibi önemli bir sorumluluğu üstlenmek ve IATA’nın ilk Türk başkanı olmak benim için büyük bir gurur ve ayrıcalıklı bir deneyimdi. Başta IATA Genel Müdürü Willie Walsh olmak üzere tüm IATA ekibine en içten teşekkürlerimi iletiyorum. Şimdi ise bambaşka bir gururu yaşıyorum; çünkü görevi benden devralan RwandAir CEO’su Yvonne Manzi Makolo, IATA’nın ilk kadın Yönetim Kurulu Başkanı olacak. Kendisine global havacılık sektörünün sürdürülebilir gelişimini destekleyecek çalışmalarında sonsuz başarılar diliyorum.” dedi.

Doha’da düzenlenen 78. IATA Yıllık Genel Kurulu’nda IATA Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini JetBlue Airways CEO’su Robin Hayes’den devralan Mehmet T. Nane, 1 yıllık görev süresi boyunca IATA’nın 2050’ye kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmak ve sektörde kadın temsilini artırmak gibi öncelikli hedeflerinin gerçekleştirilmesi ve sektörün daha da ileriye taşınması amacıyla çalışmalar yaptı. Bu çalışmalara ek olarak; Türk havacılık sektörüne olan inancı ve güveniyle, göreve başladığı günden bu yana yaptığı yoğun çalışmalarla, IATA’nın Avrupa ve dünya toplantılarının Türkiye’de yapılmasına katkı sağladı.

Yvonne Manzi Makolo Kimdir?

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), RwandAir CEO’su Yvonne Manzi Makolo’nun, İstanbul’da düzenlenen 79. IATA Yıllık Genel Kurulu’nun (AGM) bitiminden itibaren geçerli olmak üzere, bir yıllığına IATA Yönetimi Kurulu (Board of Governors -BoG) Başkanlığı görevini üstleneceğini açıkladı..

Makolo, IATA BoG’un 81. başkanı ve bu rolü üstlenen ilk kadın olarak kayıtlara geçti. Kasım 2020’den bu yana BoG’da görev yapan Makolo, yeni görevi ile ilgili şunları söyledi:

“Bu önemli rolü üstlenmekten onur ve mutluluk duyuyorum. IATA, farklı iş modellerine sahip, dünyanın her köşesindeki büyük – küçük tüm havayolları için kritik bir rol oynuyor. Afrika’da orta ölçekli bir havayoluna liderlik etmek, bana havayollarının ortak noktaları hakkında benzersiz bir bakış açısı sağlıyor. Görev süresince gündemimin başında, sektörü karbondan arındırma, uçuş emniyetinin artırılması, modern havayolu perakendeciliğine geçiş ve uygun maliyetli altyapıya sahip olmamızın sağlanması yer alıyor. IATA’nın, Afrika’nın sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkı sunmak, daha güçlü hale gelebilmesi için kıtanın paydaşlarını birleştirmek amacıyla açıkladığı Focus Africa projesi bir yandan sürerken, bu rolü üstlenmekten özellikle memnunum”

Makolo, havacılık kariyerine 2017 yılında RwandAir’in Kurumsal İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak başladı. Nisan 2018’de şirketin CEO’su olarak atandı. Yvonne, 2006 yılında telekomünikasyon şirketi MTN Rwanda’da başladığı iş yaşantısında, Pazarlama Direktörü ve CEO Vekili pozisyonlarına yükselerek büyük bir tecrübe kazandı. Onun liderliğinde RwandAir, 13 uçaklık modern filosuyla Afrika’nın en hızlı büyüyen havayollarından biri haline geldi. Kapsayıcılık ve çeşitliliğe odaklanarak, yetersiz temsil edilen rollerdeki kadın sayısını artırarak, havayolunda kültürel değişime öncülük etti.

IATA tarafından yapılan açıklama ile IndiGo CEO’su Pieter Elbers’in, Makolo’nun görev süresinin ardından, Haziran 2024’ten itibaren BoG Başkanı olarak görev yapacağı da duyuruldu.

adbanner