Yolcudan Kargoya Dönüştürülen Embraer E190 İlk Kez Uçtu

Brezilyalı uçak üreticisi Embraer, yolcu uçağından kargoya dönüştürülen E190 E-Freighter uçağının, ilk uçuşunu, Brezilya’nın São José dos Campos kentinde, başarıyla yaptığını duyurdu.

4 Nisan 2024’te Brezilya’da gerçekleştirilen ilk uçuş, yaklaşık iki saat sürdü. Bu uçuşta, E190 E-Freighter dönüşüm uçağına ait sistemler kapsamlı bir değerlendirmeden geçirildi.

Yapılan ilk uçuş, Embraer’in E-Freighter uçakları faaliyete geçmeden önce yürüttüğü bir dizi değerlendirmenin de en somut aşamalarından biri. Uçak, yapılan ilk uçuşta, hem yer basınçlandırma hem de kargo yükleme testlerinde başarılı oldu.

Embraer CEO’su Francisco Gomes Neto, “E-Freighter programı, e-ticaretin kargo taşımacılığına yönelik artan küresel talebini karşılayarak ve yüksek teknolojili E-Jet ailesini rakipsiz bir operasyonel performansla eşleştirerek, Embraer için yeni bir iş fırsatı açıyor” şeklinde konuştu. E190F ve E195F’nin devam eden test sürecindeki hızlı ilerlemeden çok memnun olduklarını söyleyen Neto, bu uçakların da müşterileri için önemli bir fırsat olacağını; onların daha çevik ve merkezi olmayan destinasyonlardaki teslimatlara olanak tanımaları ile fark yaratacağını aktardı.

Kargo uçağına dönüştürülen E-Jet ailesi uçakları, %50’den fazla kapasite hacmine, büyük turboprop kargo uçaklarının üç katı menzile ve dar gövdelilere göre %30’a kadar daha düşük operasyon maliyetine sahip olmasıyla fark yaratacak.

Uçakların taşıyabileceği maksimum yük kapasitesinin, E190F için 13.500 kg ve E195F için 14.300 kg olması bekleniyor.

Temmuz 2022’de başlatılan dönüşüm programı kapsamında, yolcudan kargoya dönüşümü 1 Aralık 2023’te tamamlanan ilk E-Freighter uçağı, Embraer’in São José dos Campos’taki genel merkezinde tanıtıldı.

Brezilyalı havayolu Azul, Embraer’in dönüşüm hamlesini beklemedi ve yine Brezilyalı mühendislik firması LHColus Technologia ile işbirliği yaparak, 2021’de filosunda uçan E190 uçaklarından birçoğunu kargo uçağına dönüştürdü.

Embraer’in ilk test uçuşunda kullandığı uçak, ABD’li kiralama şirketi Regional One’a ait.

Embraer’in yeni yolcudan dönüştürülen kargo uçağının müşterileri arasında İrlandalı kiralama şirketi Nordic Aviation Capital (NAC) ve Lanzhou Aviation Industry Development Group yer alıyor.

adbanner