İlk Boeing 787’nin Yer Aldığı Japon Tema Parkı

Hayallerin uçuşu anlamına gelen Flight of Dreams, ABD’li imalatçı Boeing’in fabrikasından çıkan ilk Boeing 787 Dreamliner uçağının da yer aldığı Japonya’daki tema parkın adı.

Japonya’nın merkezindeki Nagoya’nın 22 mil güneyinde, Chubu Centrair Uluslararası Havalimanı’nda (NGO) yer alan, ilk Boeing 787-8 Dreamliner uçağının prototipinin de sergilendiği bir alışveriş merkezi ve tema parkı olan Flight of Dreams’in açılma kararı tesadüfen alınmadı.

Honshu Adası’nın merkezindeki Aichi Eyaleti, Japon havacılık endüstrisinin kalbi durumunda. Mitsubishi Heavy Industries, Fuji Aerospace Technology ve Kawasaki Heavy Industries şirketler, Boeing 787’nin parçalarının %35’ini tedarik etmesiyle Dreamliner uçaklarının üretiminde çok kritik bir rol oynuyor. Boeing 787’nin kanatları, orta-ileri gövdesi, orta kanat kutusu ve ana iniş takımı yuvalarının tamamı Japonya’da üretildi.

Boeing, 787 Dreamliner’ı Nagoya’ya bağışladı

Parçaların üretimi tamamlandıkça, Boeing’in Seattle’deki Everett tesislerindeki son montaj hattına ulaştırılmak üzere Boeing 747 Dreamlifter uçağına yükleniyordu. ABD’li imalatçı Boeing, 22 Haziran 2015’te, Japon şirketlerinin, Dreamliner projesinin hayata geçirilmesindeki rolünü takdir ederek, uçağın ilk prototipini Chubu Centrair Uluslararası Havalimanı’na (NGO) bağışlama kararı aldı. Nagoya şehrine hizmet veren havalimanı, Toyota ve Mitsubishi’ye ev sahipliği yapan Japonya’nın üçüncü büyük metropol bölgesinde yer alıyor.

Her yıl milyonlarca yolcuyu ağırlayan havalimanında “Sky Town Alışveriş Merkezi” adında mağazaların da yer aldığı bir eğlence parkı açıldı. Halka açık olan alışveriş merkezinde, bir Japon sokağına aitmiş gibi görünmesini sağlayan, farklı temalarda 61 mağaza ve restoran bulunuyor.

2018’de alışveriş merkezinde, Boeing 787’nin etrafında inşa edilmek üzere “Flight of Dreams” isimli yeni bir konsept geliştirilmesine karar verildi. Ziyaretçiler ve yolcular, terminalden bir köprü ile Flight of Dreams alanına erişebiliyor. Uçağın bulunduğu binanın dış cephesi, 787’nin içinde yer aldığı bir hangarı andıracak şekilde inşa ve dizayn edildi.

Flight of Dreams binası iki bölüme ayrılmış durumda. Flight Park ve Seattle Terrace. Flight Park, ziyaretçilerin havacılık tarihi hakkında bilgi edinebilecekleri bir sergi alanı. Bu bölümde ayrıca iki uçuş simülatörü de bulunuyor. Ziyaretçiler burada Boeing 787 Dreamliner’ı simülatörde uçurabiliyor ve kokpitinde fotoğraf çektirebiliyor. Flight of Dreams’te ayrıca salıncak ve kaydırakların bulunduğu küçük bir çocuk oyun alanı da bulunuyor. Boeing 787 ile uçmayı deneyimlemek istiyorsanız, simülatöre beş dakika için 1.080 Yen (8 Dolar) ve 30 dakikalık bir uçuş için 12.420 Yen (90 Dolar) ödemeniz gerekiyor.

Seattle Terası

Adını Boeing’in kurulduğu şehirden alan Seattle Terrace, ziyaretçilerin Seattle’da bulmayı bekleyeceği pek çok alışveriş ve yemek seçeneği sunuyor. Yerel yemekleri tercih eden ziyaretçiler için bazı Japon restoranları ve noodle barları bulunuyor.

Boeing Mağazası

Flight of Dreams, Amerika Birleşik Devletleri dışında açılan ilk Boeing mağazasına da ev sahipliği yapıyor. ABD’den getirilen resmi Boeing ürünleri burada satın alınabiliyor. Ayrıca bu mağazada, eviniz için mobilyaya veya eğlenceli dekoratif öğelere dönüştürülmüş orijinal Boeing uçak parçalarını da bulabilmek mümkün.

Ulaşım, çalışma saatleri ve maliyetler

Flight of Dreams’e ulaşmanın en hızlı ve en uygun yolu, Nagoya tren istasyonundan Sky Limited Express’e binmek. Trende sadece first class koltuklar bulunuyor. Ücret 1.590 Yen (11.50 Dolar). Tüm koltuklar önceden rezerve ediliyor. Bu yüzden aceleci davranmak şart. Yolculuk 28 dakika sürüyor.

Açılış saatleri:

UÇUŞ PARKI: Pazardan Cumaya, 10:00 – 17:00. Cumartesi: 10:00 – 19:00

Seattle Terası: 10:00 – 22:00

Restoranlar: 10:00 – 22:00

Mağazalar: 10:00 – 18:00

Giriş Fiyatları:

Uçuş Parkı

Yetişkinler: 1.200 yen (8,60 Dolar)

Çocuklar: 3 ila 12 yaş arası 800 Yen (5,80 Dolar)

Seattle Terrace: Ücretsiz giriş

adbanner