Kit Şeklinde Satılacak ilk eVTOL İlk Uçuşunu Yaptı

Parçaları birleştir, uçağını oluştur ve uç! Kendi kendinize yapabileceğiniz bir uçağınız ister miydiniz? Japon şirket, dünyanın ilk DIY (do it yourself – kendin yap) eVTOL’ünün teslimatlarına gelecek yılın sonunda başlamayı planlıyor.

Uygulanabilir kentsel mobilite hizmetleri için “uçan taksi” projelerine, dünyanın dört bir yanında, milyonlarca Dolar harcanıyor. Yaklaşık üç yıl önce Japonya’da kurulan bir girişim tarafından, kişisel, elektrikli dikey kalkış ve iniş kalkış yapabilen (eVTOL) hava araçlarına farklı bir bakış açısı getirildi.

2018 yılında Japonya’da kurulan bir girişim olan TeTra Aviation, kuzey Kaliforniya’da, Mk-5 isimli eVTOL (elektrikli, dikey-iniş kalkış yapabilen) hava aracı için uçuş testlerine başladı. Bu gelişme, eVTOL hava araçları için büyük bir adım olmayabilir. Ancak Mk-5, DIY (do it yourself) yani kendin yap kategorisinde bir eVTOL olduğu için durum farklı bir boyuta taşınıyor.

Wisconsin’de bu yıl düzenlenen EAA AirVenture Fuarı’nda görücüye çıkan Mk-5, 13,5 kWh pil takımıyla çalışan 32 rotorlu tahrik sistemine sahip kişisel bir eVTOL modeli. Rotorlar, tek kişilik kokpitin (113,5 kg ağırlık taşıyabilen) önünde ve arkasına olmak üzere iki sabit kanat üzerine dengeli şekilde dağıtılmış.

Ortaya çıkan ürüne dışarıdan baktığınızda, bugüne kadar gördüğünüz en şık eVTOL olmayabilir. Ama tasarımcıları, Mk-5’i muadillerine göre öne çıkaran şeyin işlevselliği olduğunu düşünüyor.


İlgili Haber | Elektrikli Uçan Araba eVTOL Gerçek Olacak mı?


Tokyo merkezli TeTra Aviation tarafından YouTube’da yayınlanan bir video, Mk-5’i uçarken gösteriyor. Görüntülerde, eVTOL’un San Francisco’nun 50 mil doğusunda bulunan Byron Havalimanı’ndan kalkış yaptığı ve güvenli bir şekilde inmeden önce, çöl üzerinde hızlı bir tur attığı görünüyor.

Bu özel uçuşta Mk-5, uzaktan kontrol edildi ve içinde insan yoktu. Ancak şirket önümüzdeki aylarda pilotlu test uçuşlarına da başlamayı planlıyor.

Videoda Mk-5 yavaş bir hızda uçuyor gibi görünüyor. Ancak TeTra, üretilecek olan eVTOL’ün saatte 100 mil (160 km) maksimum hıza ulaşabileceğini ve tam şarj ile bir saat çalışabileceğini iddia ediyor. Bu rakamlar, kişisel bir eVTOL için çok kötü değil. Ancak söz konusu hava aracı DIY (do it yourself) yani kendin yap kategorisinde bir model olduğu zaman işler değişiyor.

Elbette, bu uçak hakkında insanları gerçekten heyecanlandıran şey, onu kendilerinin inşa edebilecek olmaları. Şirket, Mk-5’i kit şeklinde satmayı planlıyor. Bu yüzden siz uçağı satın alıp, parçaları kendiniz bir araya getireceksiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, TeTra’nın eVTOL uçağını uçurmak için, pilot lisansına ihtiyacınız olacağı için, bu uçak, havacılık amatörleri için değil. Zira uçağınızın parçalarını bir araya getirdikten sonra, uçmaya başlamadan önce, uçuşa elverişli olup olmadığını kontrol ettirmek için Federal Havacılık İdaresi’nden bir yetkiliye ihtiyacınız olacak.

Pilotlu test uçuşları henüz yapılmamış olsa da, TeTra Aviation küçük uçağına oldukça güveniyor. Şirket, Mk-5’in teslimatlarının gelecek yılın sonuna kadar başlamasını planlıyor. Tetra Aviation yöneticileri, uçak için şimdiden sipariş aldıklarını da söylüyor. Potansiyel müşteriler, fiyat konusunda bilgi almak için şirketin web sitesine davet ediliyor.

Şartlar ne olursa olsun, hava taksi dönemi her geçen gün hızla yaklaşıyor gibi görünüyor.

adbanner