Bungalov Fikri Nasıl Ortaya Çıktı? | Boarding Info

Written by 00:11 Destinasyon, SEYAHAT

Bungalov Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

Bungalov, tek katlı, genellikle ahşaptan yapılan, veranda ile çevrili yapılar.

Özellikle tatil yörelerinde kullanılan, 1-2 odalı olanları oldukça meşhur.

Hintçe “bangla” kelimesinden türeyen ve 1600’lerin sonunda İngilizce’ye bungalow olarak geçen yapıların orijinal anlamı “Bangladeş stili, alçak damlı ev”

Son dönemde özellikle balayı için tercih edilen, lüks tatil merkezlerinin dünya çapındaki şablonu haline gelen ve adeta “rahatsız etmeyiniz” mesajı için özel olarak tasarlanmış romantik kaçamak barakaları için 3 Amerikalı girişimciye teşekkür borçluyuz.

Bungalovlar, 50 yıl önce ilk kez ortaya çıktı. İlk su üzerindeki bungalov, küçük bir Tahiti adası olan Ra’iātea’ya gelen 3 Amerikalı’nın adayı turizme açmak isteğiyle ortaya çıkıyor.

Şuan 83 yaşında olan eski bir borsacı Jay Carlisle, satış temsilcisi Donald McCallum ve avukat Hugh Kelley, “adada hiç kumsal yoktu biz de değişik bir şeyler yapalım istedik” diyor.

İşlerinden ayrılan ve birikimlerini bir araya getiren üçlü bir arazi satın alıyor. Ancak aldıkları arazi planladıkları vanilya tarımı için uygun çıkmıyor.

Ceplerindeki son paraları da ekleyerek 4 odalı köhne bir oteli satın alıyorlar. Adını da Bali Hai koyuyorlar.

Otele bir Tahiti ismi yerine hayali bir ada olan Bali Hai ismini vermelerindeki amaç, adayı dünya genelinde turizme açmak istemeleri ve Bali Hai isminin herkeste bir cennet algısı yaratması.

Tam da o sırada Tahiti turizminin patlaması için birkaç iyi şey üst üste geliyor. Adalara sadece tekneyle uzun süreli yolculuklar ile erişilebiliyorken, 1960’da Pape’ete’nin ana adasına bugün hala kullanılan Fa’a’ā Havaalanı açılıyor.

2 yıl sonra, Life dergisinde yemyeşil bir resim ile ada, Robinson Crusoe’nin mistik güzel adasına benzetilerek betimleniyor.

Oluşan turizm patlaması sayesinde, girişimci üçlü, ilk otellerinin ötesine geçiyor.

Ra’iātea üzerinde ikinci plaj olmaması onları yaratıcılığa zorluyor ve direklerin etrafında doğrudan şnorkel ile dalış yapabileceğiniz üç odalı dünyanın ilk sualtı bungalovunu hayata geçiriyorlar.

Bungalovlar aşırı ilgi görünce konspeti civar adalardaki otellerine de entegre ediyor ve tüm dünyaya yayıyorlar.

 

(Visited 755 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info