Ilyushin Il-96-400M İlk Uçuşunu Yaptı

Rusya’nın devlete ait uçak imalatçısı United Aircraft Corporation tarafından geliştirilen, Ilyushin Il-96-400M uçağı, stabilite, kontrol ve sistem çalışabilirliğinin test edildiği ilk uçuşunu başarıyla tamamladı. Uçağın gökyüzü ile buluşması, Rus havacılığında yeni bir döneme işaret ediyor. Eski versiyonu üzerinden modernize edilen uçakta, Rusya’nın havacılıkta bağımsızlık stratejisine uygun olarak, ithal parçaların yerine, yerli ekipmanlar kullanıldı. Gelişmiş navigasyon sistemleri ve 370’e kadar yolcu taşıma kapasitesiyle Il-96-400M, Rusya’nın uzun mesafeli uçuşlar gerçekleştirebilme yeteneklerini güçlendiriyor.

United Aircraft Corporation (UAC) tarafından, dört motorlu Ilyushin Il-96-300 uçağının modernize edilmiş bir versiyonu olarak geliştirilen Ilyushin Il-96-400M, ilk uçuşunu başarıyla tamamladı. Şirketin kurumsal görünümünü yansıtan klasik beyaz bir boyamaya sahip olan uçak, 26 dakikalık test uçuşu için, 1 Kasım’da Voronej’den kalkış yaptı.

İlk uçuşun amacı, uçağın stabilite ve kontrol mekanizmalarının yanı sıra; motorları ve iniş takımı sistemlerinin işlevselliğini değerlendirmekti. United Aircraft, uçağın test programının kusursuz bir şekilde yürütüldüğünü ve tüm yerli ekipmanların beklentileri karşıladığını açıkladı.

Test uçuşu sırasında uçakta, iki pilot, bir navigatör, bir mühendis ve bir test uzmanı yer aldı. 4 adet Aviadvigatel PS-90A1 motorundan güç alan uçak, test uçuşu sırasında 2.000 metre (6.600 feet) irtifaya ve 210 knot hıza ulaştı.

Rusya Ticaret ve Sanayi Bakanı Denis Manturov, bir önceki model olan Il-96-300’ün “yüksek performansı” korunurken; bu uçağa ekstra yetenekler eklenmesine övgüde bulundu. Il-96-400M’nin Rusya’nın geniş gövdeli uzun mesafe uçak üretme becerisini genişletme ve geliştirme potansiyelinin altını çizdi.

Il-96-300 versiyonuyla karşılaştırıldığında, modernize edilen uçağın gövdesi 9,35 metre uzatıldı. Bu da uçakta 370 yolcu taşınabilme olanağı sağlıyor. Uçuş emniyetini artırmak ve kokpit ekibinin iniş öncesi yaklaşma prosedürlerini kolaylaştırmak için, Il-96-400M, gelişmiş navigasyon ve radyo iletişim sistemleriyle donatıldı.

United Aircraft Corporation Genel Müdürü Yuri Slyusar, Il-96-400M ile birlikte, UAC’nin Yakovlev SJ-100 ve MC-21-310’un yanı sıra; yeniden canlandırılan Tupolev Tu-214’ü de içeren uçak serisini zenginleştirdiğini vurguladı. Slyusar, bu uçakların, Rus havayollarının filolarındaki yabancı uçakların yerini alabileceğini kaydetti.

Rusya hükümetinin ithal ikamesine yönelik stratejik programı doğrultusunda, yabancı tedarikçilere olan bağımlılığın azaltılması isteniyor. Ukrayna ile yaşanan savaş sonrası, batılı ülkeler tarafından başlatılan uluslararası yaptırımlar nedeniyle UAC tarafından yapılan yerli üretim, Rusya için hayati önem taşıyor.

Şirket ayrıca, Il-96-400M’nin farklı kabin sınıflarına ayrılabileceğini, modern mutfaklar ve uçak içi eğlence sistemi ile donatılabileceğini, internet ve uydu iletişim erişimi sunulduğunu da duyurdu. Bu özellikler, özellikle uzak bölgelerdeki operasyonlar için, navigasyon kabiliyetine ilişkin en yeni nesil teknoloji gereksinimleriyle uyumlu görünüyor.

adbanner