İngilizler Sığınmacıları Ruanda’ya Götürecek Havayolu ve Havalimanı Bulamadı

Birleşik Krallık hükümeti, göç çabalarını finanse etmek için yüz milyonlarca Dolar harcadı. Ancak ülkedeki sığınmacıları Ruanda’ya taşıyacak bir havayolu ve havaalanı bulunamadı. Zaman geçtikçe ve seçenekler tükendikçe, olaya Savunma Bakanlığı’nın müdahale etmesi gerekebilir. Ancak bakanlığın da müdahil olmak istemediği iddia ediliyor.

Bir yılı aşkın süredir Birleşik Krallık Hükümeti, ülkedeki sığınmacıları Ruanda’ya taşıyacak bir havayolu bulamadı. Ülkede, bu uçuşları gerçekleştirebilecek uygun bir havaalanı da yok. Ancak hükümetin, Doğu Afrika ülkesini yakından ilgilendiren politikasını ayakta tutmak için sağlam planları olduğu iddia ediliyor.

Hükümet, bugüne kadar göçmenlik konusundaki çabaları ilerletmek için Ruanda hükümetine 126 milyon Dolar’ın üzerinde fon sağladı. Zaman geçtikçe ve sığınmacılar Ruanda’ya gönderilemedikçe, yetkililerin elindeki seçenekler tükeniyor. Olaya müdahale etmesi için Savunma Bakanlığı (MOD) göreve çağrılıyor.

Neden Uçak Bulunamıyor?

The Sunday Times’ın haberine göre, mahkemeler yetkililere plan için yeşil ışık yakmış olsa bile, Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı’nın göçmenleri taşıyacak uçağı yok. Yapılan tartışmalı teklifle bağlantılı olarak, itibarlarının zarar görmesi korkusu nedeniyle, hiçbir havayolu şirketi de bu uçuşları yapmak için istekli değil

Savunma Bakanlığı – MOD, İçişleri Bakanlığı’nın uçak organize etmek konusunda tamamen başarısız olduğunu açıkladı. Bakanlığın, teklif için yaklaştığı tüm şirketlerin, hızlı şekilde uzaklaştığı bilgisi aktarıldı.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında, İspanyol charter havayolu Privilege Style, aktivistlerin baskısı üzerine, bu uçuşları yapmaktan vazgeçmişti. Olay, Birleşik Krallık hükümetinin yeni politika kapsamında ilk kez Haziran 2022’de havayolunun uçaklarından biriyle Ruanda’ya insanları taşımaya çalışmasının ardından geldi. Ancak hukuki zorluklar nedeniyle uçuş son anda durduruldu.

Independent’a göre havayolu, “tartışmayı” gerekçe göstererek, kararını bir bildiriyle destekledi. “Açıklığa kavuşturmak bizim için önemli: Bu tartışmanın nedeni olan Haziran 2022’de planlanan uçuş askıya alındığından beri Ruanda’ya uçuş yapmadık ve gelecekte de asla uçuş yapmayacağız.”

The Sunday Times, üst düzey bir hükümet yetkilisine dayandırdığı haberinde, hükümetin bu konudaki çabalarını ilerletmek için şimdiden milyonlarca Sterlin harcadığı bilgisini paylaştı. “Bu inanılmaz. Ruanda projesi için Ruanda hükümetine 100 milyon Sterlin verdik ama yine de insanları oraya götürecek uçağımız yok.” ifadelerine yer verildi.

Havaalanı da Yok!

Hükümetin havayolu bulmanın yanı sıra, sınır dışı uçuşlarını gerçekleştirecek bir havaalanı da yok. The Sunday Times’a göre, Salisbury, Wiltshire yakınlarındaki Boscombe Down, bu uçuşlar için belirlenen hava alanı durumundaydı. Ancak protestocuları uzak tutmak için, meydandaki güvenlik sistemlerinin iyileştirilmesi için milyonlarca dolara ihtiyaç duyulduğundan “hazır” değil. Şu anda bu havaalanının, bir savunma firması olan QinetiQ tarafından, uçak test merkezi olarak kullanıldığı biliniyor.

Savunma Bakanlığı yetkilileri Boscombe Down’ın güvenli bir karşılama merkezi haline gelmesi için, 25 milyon Dolar harcanması gerektiği görüşünde. Çünkü burası, özel olarak tasarlanmış bir havaalanı değil.

Hükümet yetkilileri, son olarak, sınır dışı uçuşları gerçekleştirecek ticari bir havayolu bulma görevi için bir acenteyi görevlendirdi. Bir sonraki çare MOD’un devreye girmesi olabilir, ancak Bakanlığın olaya karışmak istemediği ve havaalanındaki güvenliğin tehlikeye atılmasını istemediği bildiriliyor. Ayrıca MOD, Boscombe Down’ı sınır dışı uçuşlarına hazırlamak için gereken parayı bulmaya hazır olmadığını da açıkladı.

Mayıs’tan Önce Uçuşların Başlaması Planlanıyor

İçişleri Bakanlığı, şu ana kadar yaşanan tüm zorluklara rağmen, hükümetin sığınmacı politikasının başarıya ulaşacağından emin. The Sunday Times’ın haberine göre, Ruanda’ya sığınmacı götürecek ilk uçağın Mayıs ayından önce kalkması bekleniyor.

adbanner