Photo: Charlie Sorrel/Cult of Mac

iPhone Mesajından Uçuş Takibi Yapmak!

Yeni yıl ve sömestr tatili yaklaşıyor. Bunun ne anlama geldiğini aslında hepimiz biliyoruz: Bol bol seyahat!

Havaalanına girişte ve güvenlikte ekstra uzun kuyruklar, uçağa bindiğinde baş üstü dolabına valizini koyarken koridoru dakikalarca meşgul ettiği umrunda olmayan sorumsuz insanlar ve elbette uçuşunuzun ayrıntılarını istediği için adeta baygınlık geçirmenize neden olan ebeveynler / çocuklar / sevgililer / arkadaşlar.

Kuyrukta bekleyeceğiniz süreyi kısaltamam ya da koridoru meşgul eden insanlar için bir önerim yok. Ancak göndereceğiniz basit bir mesaj ile sizi merak eden insanların iPhone telefonları ile uçuşunuzu, hızlı bir şekilde istedikleri yerde izleyebileceği bir tüyo verebilirim isterseniz.

Hem Mac hem de iOS cihazlarda veri dedektörleri  var. Bu özellik sayesinde tarihler, adresler ve uçuş numaraları gibi detaylar, otomatik olarak tanınıyor ve bunlar kesin bağlantılara dönüştürülüyor. Yani takviminize tarihleri ekleyebiliyorsunuz, bağlantıları açabiliyorsunuz veya adresleri Google Haritalar’da görebiliyorsunuz.

İşte bugün size vereceğim tüyo tam da bu: Biri size mesajda uçuş numarasını gönderirse, ekranda şu şekilde görüyorsunuz.

Photo: Cult of Mac

Daha sonra belirtilen uçuş detaylarını göstermesi için uçuş numarasının üzerine dokunabilirsiniz. Gelen ekranda karşınıza çıkan iki seçenekten biri uçuş numarasını kopyalamayı diğeri ise uçuşu görüntülemeyi / önizlemeyi önerir. Tabi ki siz uçuşu önizlemeyi seçeceksiniz.

Böylece uçuş başladıysa veya uçak havalandıysa, uçağın ilerleyişini haritada görebilirsiniz.

Bu, yalnızca uçuşunuzu takip etmek isteyen kişilere göndermeniz için kullanışlı bir şey değil. Panel, App Store’daki çoğu uçuş izleyici uygulaması kadar kapsamlı ve kolay çalışıyor. Harita, kalkış ve varış saatleri, uçuş süresi ve durumu ile indiğiniz havaalanında bagajınızı hangi konveyörden alacağınız gibi bilgileri de gösteriyor. Panelde ayrıca havayolunun ana sayfasına ve Haritalar uygulamasına bağlantılar da yer alıyor. Yani yalnızca başkaları sizi takip etsin diye değil; kendi uçuşlarınız için de hızlı bir şekilde güncelleme almanın harika bir yolu bu.


İlgili Haber | Cep Telefonu Uçak Düşürür mü?


Manuel Olarak Bakmak da Mümkün

iOS bir uçuş numarasını tespit etmeyi başaramazsa, bunu kendiniz başka türlü de sorgulayabilirsiniz. Hemen Notlar uygulamanıza gidip, kendinize boş bir not açın. Uçuş numarasını elle notlara yazın. Ardından yazdığınız uçuş numarasını seçmek için üzerine dokunun ve açılan seçenekler arasında Look Up veya Ara seçeceğini tıklayın. Bu da sizi aynı yere götürecektir.

Photo: Cult of Mac
adbanner