İran’da Şüpheli Uçak Kazası

167 yolcu ve 9 mürettebatıyla, PS-752 sefer sayılı İran’ın başkenti Tahran’dan Kiev’e gitmek üzere havalanan Ukrayna Havayolları’na ait UR-PSR tescilli ve 3,5 yaşındaki Boeing 737-800, kalkıştan kısa süre sonra radardan kayboldu. Ardından Tahran yakınlarındaki Parand bölgesinde düştü. Kazada kurtulan olmadı!

Olayın meydana geldiği bölgeden ilk görüntüler uçağın paramparça olduğunu ve cesetlerin toplandığını gösteriyor. Sosyal medyada dolaşan ama henüz düşen uçağa ait olduğu doğrulanmayan görüntülerde de uçağın bir alev topu şeklinde yere düşüşünü görüyoruz.

İranlı yetkililer dünyada eşine az rastlanır şekilde kazadan çok kısa süre sonra uçağın teknik arıza nedeniyle düştüğünü açıkladı. Bu erken ve net açıklama şüphe uyandırıyor. Çünkü bu tip durumlarda kazanın nedenine dair bir şey söylemek çok zordur. Tarihin en hızlı kaza incelemesini tamamlayıp raporunu hazırlayan İranlı ekip bu anlamda şüphe çekiyor.


İlgili Haber | Uçak Kazaları Sıklaştı mı? Gökyüzü Artık Daha mı Güvensiz?


İran Devrim Muhafızları’nın Irak’ta ABD üslerine yaptığı füze saldırısının ardından meydana gelen olayda, Tahran’ı koruyan hava savunma füze sisteminin aktif edildiği ve Ukrayna uçağının da yanlışlıkla bu füzeler tarafından vurulduğu iddia ediliyor. Uçak kazasıyla aynı saatlerde İran’ın nükleer silahlarının olduğu bölge yakınlarında 4.9 ve 5.5 şiddetinde olmak üzere 2 deprem yaşandığı da iddialar arasında.


Bir Bakışta | Ukrayna Havayolları Filosu


Olayın ardından İran hava sahası geçici olarak kapatıldı. British Airways başta olmak üzere bazı havayollarının uçakları İstanbul’a divert edildi.

Son dönemde 737 MAX kriziyle uğraşan Boeing de kazanın ardından “düşen uçağın 737 MAX modeli olmadığı” şeklinde açıklamalar yapıyor. Kaza, Amerikalı imalatçının prestiji için de ciddi bir darbe niteliğinde.

https://www.instagram.com/p/B7DJq48pmri/

adbanner