Işıldayan Plajlar | Boarding Info

Written by 16:52 Destinasyon, SEYAHAT

Işıldayan Plajlar

Yakamozu çoğumuz ay ışığının denize yansıması olarak biliyoruz. Oysa deniz üzerinde gördüğünüz ışıltıların kaynağı, içinde yaşayan canlılar❗️

Canlı bir organizma tarafından kimyasal enerjinin ışık enerjisine dönüştürülerek ışık üretilmesi ve ışık yayılması olayına Biyolüminesans deniyor. Tabir Yunanca “bios” yani “yaşam” ve Latince “lumen” yani “ışık” kelimelerinin birleşiminden meydana geliyor.

Sürprizlerle dolu gezegenimizin dört bir yanında öyle farklı yerler var ki, fosforlu mavi gibi görünen ışıltılar, gecenin karanlığında yıldızların ışıltısıyla birleşince ortaya çok romantik bir tablo çıkıyor. İşte dünyanın en güzel yakamoz plajları:

Okayama-Japonya 

Seto İç Denizi’nde, plajları yaz ayları boyunca  biyolojik ışıklı canlılar süslüyor. Gündüz kumların arasına saklanıp, gün batımından sonra ortaya çıkan, denizlerin ateş böcekleri olarak adlandırılan “Vargula hilgendorfii” organizmalarına sahili mavi çizgiler ve girdaplar ile süsledikleri için ne kadar teşekkür etsek az!


Primrose, Tazmanya

Avustralya’nın güneyindeki Tazmanya’nın kuzeybatı kıyılarındaki Primrose, geceleri mavi bir ışıltıyla aydınlanıyor. Suyun içindeki parlak mavi desenler, “Noctiluca scintillan” adlı milyarlarca tek hücreli bitki planktonundan meydana geliyor. Gündüz bu kumsallarda pembe algleri sık görüyorsanız akşama ışıltılı bir görsel ziyafet var demektir.


San Diego 
San Diego’nun Mission Bay ve Torrey Pines gibi plajlarına gidip gündüz pembemsi kırmızı dalgaların sahile vurduğunu görüyorsanız gece sizin için hoş bir sürpriz var demektir. “Lingulodinium polyedrum” adlı kırmızı algler gece kıyıya mavi ışıkla aydınlatılmış dalgaların vurmasını sağlayacak.


Vieques-Porto Riko
Porto Riko’nun güney ucunda bulunan Vieques, Mosquito Bay’de karşınıza çıkan dinoflagellatlar, nefes kesici görüntünün ardındaki canlılar. Bir yemek kaşığı kadar suda 6000 kadarının bulunduğu bir durumda masmavi ışıldayan bir denizle karşılaşabiliyorsunuz.


Maldivler 
Gece ışıldayan bir plaj görmek istiyorsanız Maldivler’de bulunan Kuredu Adası bu iş için biçilmiş kaftan. “Ostracod crustaceans” özellikle sonbaharda, denizin çekildiği dönemde etkisini gösteriyor.

(Visited 461 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info