İspanya’nın En Büyük 3. Havayolu Air Europa Satıldı!

Bünyesinde British Airways, Aeo Lingus, Iberia, LEVEL ve Vueling’i bulunduran IAG (International Airline Group) İspanya’nın 3. büyük havayolu Air Europa’yı satın almaya karar verdi.

Bu kararın, Madrid’i, Avrupa’nın 4 büyük devi olan Amsterdam, Frankfurt, Londra Heathrow ve Paris Charles de Gaulle’ye ciddi bir rakip haline getireceği düşünülüyor. Ayrıca, 66 uçakla 69 noktaya uçuş yapan Air Europa’nın Güney Amerika transatlantik pazarındaki gücü de IAG’nin gücünü ciddi şekilde artıracak.

IAG, İspanyalı havayolunu satın almak için 1 Milyar Euro ödeyecek. IAG, böylece İspanya iç hatlar pazarının tüm hakimiyetini ele geçirecek. CAPA verilerine göre, Iberia, Vueling ve Air Europa, İspanya iç hat pazarında sunulan koltuk arzının yüzde 84’ünü oluşturuyor.

SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK?

Plan, anlaşmanın 2020 yılının ikinci yarısında devreye girmesi şeklinde oluşturuldu. IAG, satın alma işleminin gerekli yasal onaylarını alamaması durumunda, Air Europa’ya 40 milyon Euro tazminat ödemeyi kabul etti.

Satın alma süreci tamamlandıktan sonra, Air Europa markası “başlangıçta korunacak” ve şirket Iberia tarafından yönetilen, bağımsız bir birim olarak faaliyetlerini sürdürecek.

Air Europa yolcuları bundan böyle IAG’nin sadakat programı Avios’u kullanabilecek. Ayrıca havayolu, Delta ile Air France-KLM’in önderliğindeki Skyteam ittifakından da ayrılacak. Satın alma sürecinden önce Air Europa’nın Skyteam ittifakından ayrılarak; Oneworld ittifakına geçeceği konuşuluyordu.

İlgili Haber | Havayolları Neden İttifak Kuruyor?

IAG İcra Kurulu Başkanı Willie Walsh, “IAG bünyesine en son 2015 yılında Aer Lingus’u kattıkları günden sonra, gruba önemli bir kazanım daha sağladıklarını ve Air Europa’nın gruba güçlü bir stratejik uyum sunacağına inandıklarını” belirtti.

Iberia Genel Müdürü Luis Gallego, “Bu karar, son yıllarda diğer Avrupa merkezlerinin gerisinde kalan Madrid için stratejik öneme sahip. Bu anlaşmanın ardından Madrid, Avrupa’yı Latin Amerika rotalarına daha iyi bir konumla bağlayacak. Ayrıca Asya ile Latin Amerika arasında bir geçit olma konusunda diğer Avrupa merkezleriyle eşit koşullarda rekabet edebilecek ” dedi.

Air Europa, Latin Amerika, Amerika Birleşik Devletleri, Karayipler ve Kuzey Afrika’ya uzun mesafeli güzergahlar da dahil olmak üzere toplam 69 iç ve dış hat varış noktasına tarifeli seferler düzenliyor. Şirket 2018 yılında, 2.1 milyar Euro gelir ve 100 milyon Euro faaliyet karı elde etti.

İlgili Haber | Avrupa’da Hangi Havayolları Batabilir?

Muhammed YILMAZ

adbanner