İsrail ve İran’ın Kaç Savaş Uçağı Var? Kim Daha Güçlü?

İsrail Hava Kuvvetleri, savaştaki başarısını daha önce kanıtlayan F-35 Lightning II de dahil olmak üzere modern Amerikan yapımı savaş uçaklarına sahip. İran Hava Kuvvetleri ise teknolojik olarak ileri seviyedeki İsrail uçaklarına karşı zorluk yaşaması muhtemel, eski nesil uçaklardan oluşan yaşlı bir filoya sahip. İsrail’in F-35 uçaklarına sahip olması, etkileyici gizlilik yeteneği, çok yönlülüğü ve hava muharebesinde üstünlük kurmak gibi avantajları beraberinde getiriyor.

Orta Doğu’daki gerilim, birbirlerine füze atan İsrail ve İran’ın agresif açıklamalarıyla zirveye çıktı. Yapılan saldırıların ne kadar zarar verici olduğu ve olası çatışmada tam olarak ne gibi sonuçlar alınabileceği hakkında elimizde çok az bilgi var.

Uluslararası toplum, devam eden krize barışçıl bir çözüm bulmaya çalışırken, hem İran hem de İsrail güçleri karşılıklı tehditlerini sürdürüyor. Askeri analistler her iki ordunun yeteneklerini inceleyerek, tam ölçekli bir çatışma durumunda neler olabileceğini belirlemeye çalışıyor.

İran ve İsrail filolarında, Soğuk Savaş döneminden kalma eski tip uçaklardan, ABD yapımı yeni nesil savaş uçaklarına kadar, çok farklı savaş uçağı tipleri bulunuyor. İsrail ve İran’ın elindeki savaş uçaklarının yeteneklerine daha derinlemesine bir bakış açısına sahip olabilmek için, okumaya devam edin…

İsrail Hava Kuvvetleri Envanterindeki Savaş Uçakları

İsrail Hava Kuvvetleri, yıllar boyunca Amerikan uçak üreticileriyle sürdürdüğü güçlü ilişki neticesinde, savaş uçağı filosunun omurgasını üç farklı Amerikan yapımı savaş uçağının üzerine kurdu. Aşağıdaki tablo, İsrail’in savaş uçakları envanterini özetliyor:

Uçak TipiAktif Uçak SayısıSipariş Sayısı
F-15 Eagle66
F-16 Fighting Falcon175
F-35 Ligthning II3936

İsrail’in savaş uçağı filosunun üç dev bileşeninden biri, yıllar boyunca etkileyici yeteneklerini savaş meydanlarında defalarca kez kanıtlayan F-15 Eagle. Bugüne kadar onlarca çatışmada birçok zafer kazanan F-15’in, resmi kayırlarda hiçbir zaman resmi bir yenilgisi yer almıyor.

F-15 Eagle uçaklarının, İsrail Hava Kuvvetleri’nde uzun yıllar hizmet etmesi bekleniyor. Yeni modellerinin de ilerleyen aylarda hizmete girmesi planlanıyor. Biden Yönetimi, bu ayın başlarında İsrail’e 18 milyar Dolar değerinde F-15 satışı için onay verdi.

İsrail’in savaş uçağı filosunun omurgasını oluşturan bir diğer Amerikan yapımı uçak, çok amaçlı bir savaşçı olarak uzun yıllardır hizmet veren General Dynamics üretimi F-16 Fighting Falcon. İsrail, F-16’lardan özellikle 1981’de, Irak’ın nükleer tesislerini yok etmek amacıyla düzenlediği Opera Operasyonu’nda faydalandı.

İsrail hava muharebe yeteneklerinin geleceği, tıpkı Amerika Birleşik Devletleri için olduğu gibi, çok amaçlı gizli saldırı savaşçısı F-35 Lightning II üzerine kurulu. İsrail Hava Kuvvetleri, 2018’de F-35’i Suriye’deki İran askeri tesislerine saldırmak için kullanarak, aktif savaş şartlarında deneyimledi. İsrail’in F-35’leri 2021’de, İran’a ait bir çift insansız hava aracını düşürerek türün ilk hava-hava atışlarını gerçekleştirdi.

İran Hava Kuvvetleri Envanterindeki Savaş Uçakları

İran Hava Kuvvetleri’nin savaş uçakları filosu oldukça çeşitli. Eski Batı müttefiklerinden kalan uçakların yanı sıra Rusya ve Çin yapımı savaş uçakları da İran Hava Kuvvetleri’ne hizmet etmeyi sürdürüyor.

Uçak TipiAktif Uçak Sayısı
MiG-2924
Sukhoi Su-2423
Chengdu F-717
Northrop F-535
Iran üretimi F-5 varyantı (HESA)15
F-4 Phantom II63
F-14 Tomcat41
Mirage F112

Tabloda görüldüğü üzere, İran Hava Kuvvetleri envanterinde çeşitli hava üstünlükleri bulunan çok amaçlı savaş uçakları yer alıyor. İlk kez Vietnam Savaşı’nda kullanılan F-4 Phantom II gibi uçakların, o günden bu yana daha modern tasarımlara kavuştuğu görülüyor.

İran Hava Kuvvetleri’nin, Rusya ve Çin gibi müttefiklerinden satın aldığı savaş uçakları da hesaba katıldığında, son derece eski ve yorgun bir filoya sahip olduğu görülüyor. Daha esnek ve uzak operasyonlar için olanak sağlayabilecek Amerikan yapımı Northrop F-5 ve İran’ın yerli imkanlarla ürettiği birkaç hafif savaş uçağı da filoda aktif olarak uçuyor.

Filodaki uçakların yaşı, İran için ciddi bir zorluk olarak yorumlanıyor. Filodaki uçaklar, sadece son dört yılda bile birçok kaza yaşadı. 2012’de, bir çift İran Phantom’u, Amerikan yapımı bir insansız hava aracını düşürmeye çalışırken; modern, gizli hava üstünlüğü olan F-22 Raptor savaş uçaklarıyla karşılaştıklarında kaçmak zorunda kaldı.

İsrail-İran Hava Gücünün Karşılaştırılması

Sonuç olarak İran Hava Kuvvetleri filosu, herhangi bir İsrail savaş uçağıyla doğrudan çatışmaya girmesi durumunda zor durumda kalabilir. İsrail Hava Kuvvetleri’nin elindeki, hava üstünlüğü olan savaş uçakları, İran’ın elindeki Soğuk Savaş dönemine ait uçaklardan çok daha modern ve teknolojik açıdan çok daha yetenekli durumda.

Etkileyici teknolojik üstünlüğüne rağmen, yeni nesil Amerikan savaş uçaklarının, eski Sovyet teknolojisine sahip uçaklarla yapılan çatışmalarda beklentileri karşılayamadığı bazı örnekler de yaşandı. En dikkate çekici olan örnekte, Samurra Hava Muharebesi olarak bilinecek olayda bir çift MiG-25 Foxbat, Irak semalarında Amerikan F-15 Eagle uçaklarıyla karşı karşıya gelmişti.

İsrail, modern ve yetenekli, çok amaçlı ve neredeyse algılanamaz bir gizliliğe sahip olmasıyla etkileyici bir varlık olan F-35 Lightning II’yi envanterine katabilmek için büyük çaba sarf etti. İsrail için, F-35, hem görünmez hem de sonsuz derecede çok yönlü olan dikkate değer bir silah durumunda.

İran Hava Kuvvetleri, önümüzdeki aylarda, daha önce sipariş ettiği 24 adet Su-35 savaş uçağını envanterine katmayı planlıyor. Bu uçaklar gizlilik özelliğine sahip beşinci nesil savaş uçakları olmasa da, ülkenin savaş uçağı filosuna önemli bir operasyonel iyileşme getirip, ülkenin havadaki gücünü artırabilir.

Kaynak: SimpleFlying

adbanner