Japonya Ay’a İlk Ayak Basışını Üçüncü Kez Erteledi

Japonya, kötü hava koşulları nedeniyle Ay misyonunu üçüncü kez erteledi. Japonya Uzay Ajansı’nın operatörü Mitsubishi Heavy Industries (MHI), ülkenin Ay’a iniş aracının, fırlatılma operasyonunun, şiddetli rüzgarlar nedeniyle ertelendiğini bildirdi.

H-IIA roketi, 28 Ağustos 2023’te Kagoshima’daki Tanegashima Uzay Merkezi‘nden havalanacak ve Ay yüzeyine bir ay yörünge aracı ile Akıllı İniş Aracı (SLIM) taşıyacak şekilde ayarlandı. Görev başarılı olursa Japonya, ilk kez Ay’a ayak basacaktı. Ancak, kötü hava koşulları, şimdilik buna izin vermedi.

Roket ayrıca, Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) arasındaki bir işbirliği olan X-Ray Görüntüleme ve Spektroskopi Misyonu (XRISM) uydusunu da taşıyor.

H-IIA roketi, JAXA ve MHI tarafından ortaklaşa geliştirildi. 2001’deki ilk fırlatmadan bu yana, Japonya’nın uzay görevlerinde önemli bir rol oynadı. 46 denemeden 45’ini başarılı bir şekilde fırlattı ve oldukça etkileyici bir istatistiğe imza attı.

Ancak ajans, görevin emniyetini sağlamak için en son Ay lansmanını, planlanan kalkıştan 30 dakika önce ertelemeye karar verdi. JAXA, şimdi hava durumunu yakından izliyor ve mümkün olan en kısa sürede, yeni bir fırlatma tarihi açıklamayı hedefliyor.

Bu gelişme, Japonya’nın “Moon Sniper” isimli Ay roketinin fırlatılmasının, kötü hava koşulları nedeniyle üçüncü kez ertelenmesi olarak kayıtlara geçti.

Keskin nişancı anlamına gelen “Moon Sniper” ismi, JAXA’nın onu Ay’daki belirli bir hedefin 100 metre yakınına indirmeyi istemesinden geliyor. Bu hedef, normalde birkaç kilometre olarak belirlenen menzile göre çok daha yakın.

Bu görev, özellikle de Nisan 2023’te Tokyo merkezli startup ispace’nin, Hakuto-R Mission 1 iniş aracının, Ay yüzeyine düşüşü göz önüne alındığında, Japonya’nın uzay alanındaki çabalarına ne kadar hız verdiğini göstermesi açısından son derece önemli.

adbanner