Kabin Bagajındaki Sıvılar İçin 100 ml Kuralı Kaldırıldı

Geçtiğimiz aylarda, havalimanlarındaki X-Ray cihazlarında yaşanan teknolojik gelişmeler sayesinde, sıvı kısıtlaması kuralının tarih olacağına yönelik bir haber paylaşmıştık. İngiltere’deki havalimanlarında, kabin bagajındaki sıvıların 100ml’yi geçmemesi kuralı kaldırıldı. Yolcular artık uçakta yanlarına alacakları çantalarında 2 Litre’ye kadar sıvı taşıyabilecek. Ancak henüz tüm havalimanlarında uygulama başlamadı.

Aralık 2022’de Birleşik Krallık hükümeti, ülke çapındaki tüm havaalanlarındaki güvenlik tarayıcılarının, Haziran 2024’e kadar değiştirileceğini duyurdu. En son teknolojiye sahip cihazlar, güvenlik kontrol noktalarında yolcu trafik akışını hızlandırıp, yolcuların terminal deneyimlerini iyileştirirken, yüksek tarama standartlarını da koruyacak. Bu gelişimin bir parçası olarak, kabin bagajındaki sıvılar için geçerli 100 ml kuralı da kaldırılacak.

100 ml kuralı nedir?

2006 yılında, Londra Heathrow Havalimanı’nda, ABD ve Kanada’ya yapılan transatlantik uçuşlara yönelik olarak, meşrubat süsü verilmiş sıvı patlayıcıların kullanılacağı bir terör eylemi son anda önlendi. Bu olay üzerine, 100 ml kuralı getirildi.

Görsel: Shutterstock / DUANGJAN J

Kural, yolcuların el bagajlarında büyük miktarda sıvı taşımasını yasakladı. El bagajında ​​taşınan tüm sıvılar 100 ml’den (3,4 fl oz) büyük olmayan kaplarda olmalı ve 20 cm x 20 cm’den (7,9 inç x 7,9 inç) büyük olmayan şeffaf, ağzı kilitli plastik bir torbaya yerleştirilmesini zorunlu kılıyor. Her yolcu yanında sadece bir sıvı torbası taşıyabiliyordu. Bu kural, önemli miktarda tehlikeli maddenin, görünüşte zararsız içecek şişelerinde veya kaplarında gizlenmesini engelledi.

Sıvı Yasağı Nasıl Kaldırıldı?

Birleşik Krallık hükümetinin güvenlik süreçlerini kolaylaştırma çabalarının bir parçası olarak, ülke çapındaki havalimanlarına kademeli olarak yeni teknolojik tarayıcılar yerleştirilerek, güvenlik sırasında geçirilen sürenin kısaltılması, yolcu deneyiminin iyileştirilmesi ve potansiyel tehditlerin tespit edilmesi için daha iyi yeteneklere sahip olunma imkanı sunulacak. Bu gelişmiş tarama teknolojisi, havaalanlarında sıvılar için uygulanan 100 ml kuralının kalıcı olarak sona ermesinin yolunu açıyor.

Görsel: London City Airport

Yeni sistem ayrıca, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar gibi büyük elektronik cihazların, güvenlik kontrol noktasından geçerken çantada kalabileceği anlamına geliyor. Şu anda, bu cihazların taranması için, çantadan çıkarılması gerekiyor.

Bu karar, seyahat severler için ne anlama geliyor?

Yolcular, 2024 yılına kadar büyük havalimanlarında 100ml kuralının tamamen kaldırılmasını bekleyebilir. Ardından, havalimanlarındaki el bagajı sıvı limiti 2 litreye (0,53 galon) çıkarılacak. Bu yeni sınır, bazı büyük havalimanlarında şu anda yürürlüğe girmiş durumda.

Giden yolcu terminalinde, 100 ml’den büyük kaplarda sıvı kabul edilebilirken, özellikle ilk aşamada, transfer veya geliş terminalini kullanan yolular için aynı durum söz konusu olmayabilir.

Londra’daki bazı havaalanları hali hazırda yüksek güvenlikli tarama makinelerini deniyor ve bir havaalanı teknolojiyi tamamen kullanıma sunuyor.

Görsel: London City Airport

London City Havaalanı, geliştirilmiş teknolojiyi başarıyla uygulayan Birleşik Krallık’taki ilk havaalanı olurken, makineler Gatwick Havaalanı, Heathrow Havaalanı ve Londra Luton Havaalanı’nda deneniyor.

adbanner