Kabin Bagajınıza Koymamanız Gereken 7 Şey

Kabin bagajı, genellikle en değerli ve önemli eşyalarınızı içeren, uçak altına göndermek istemeyeceklerinizi koyduğunuz ve gözünüzün önünden ayırmak istemeyeceğiniz bir seyahat arkadaşıdır. Ama seyahatlerinizde asla kabin bagajında ​​yer almaması gereken şeyler var.

Kokulu Atıştırmalıklar

Bir çoğumuz, seyahat öncesi (yolda atıştırmak üzere) kendimize sağlıklı ve ucuz yolluklar hazırlıyoruz. Ancak sizinle aynı kapalı ortamı paylaşmak zorunda olan yolcuları göz ardı etmemek gerekiyor. Güçlü kokulara sahip olan yiyecekler, uçaktaki diğer yolcular için bir eziyete dönüşebiliyor. Orta koltukta ton balıklı sandviçini yiyen bir yolcu, tüm gözlerin kendisine çevrilmesini sağlayabilir. Sarımsaklı, sirkeli veya keskin kokuya sahip herhangi bir şey, tüm uçuş boyunca sırt çantanızda veya el bagajınızda kalsa bile diğer yolcuları ciddi şekilde rahatsız edebilir.

Pilli Aletler

Elektrikli diş fırçanızı veya tıraş makinanızı, kabin bagajınızda mı taşıyorsunuz? Pilleri çıkardığınızdan veya cihazın anahtarının “kapalı” konumda olduğundan lütfen emin olun. Pille çalışan cihazlar, bir kabin bagajının içindeyken, ​​kolayca açılabilir ve bu da uçuş emniyetini bile riske atabilecek bir durum yaratabilir. En iyi ihtimalle gideceğiniz yere bile varmadan pilleri boşalabilir! Bu tip aygıtları, güvenli bir şekilde kabin bagajına yerleştirin ve pilleri cihazdan ayrı şekilde çantanıza koyun.

Silah

El bagajına silah koymamanız gerektiğini biliyor olabilirsiniz. Ancak güvenliklerin el koyduğu silah, bıçak ve patlayıcı sayısına bakılırsa, hepimizin bir kez daha bu konuda bir hatırlatmaya ihtiyacı var gibi görünüyor. 2019’da sadece ABD havaalanlarında 4.432 ateşli silahın yanı sıra bıçak, çeşitli kesiciler ve el bombalarına el koydu. Şok tabancaları, küçük bıçaklar ve topuz gibi kendinizi savunma amaçlı olarak yanınızda taşıdığınızı iddia ettiğiniz ürünler de bu kapsama dahil. Bunlara kabinde izin verilmediğinden, uçmadan önce kabin bagajınızın içinde hiçbir şeyi unutmadığınızdan emin olmak için iki kez kontrol ettiğinizden emin olun.

100 ml’den Fazla Sıvı

Yıllar içinde hepimizin sıvı kuralını öğrendiğini düşünebilirsiniz. Ancak her kontrol noktasında karşılaştığımız su şişeleri ve büyük boy şampuanlarla dolu çöp kutuları, bize farklı bir hikaye anlatıyor. Sıvı, aerosol veya jel formundaki herhangi bir şey 100 ml’yi aşmamalıdır. Toplamda çantalarınızdaki sıvı miktarı da 1 litrenin altında olmalıdır. Yeniden kullanılabilir seyahat boyutunda şişeler ve paketler kullanın. El bagajınızı kapatmadan önce en sevdiğiniz sıvı malzemelerinizi onaylı paketlere boşaltın.


İlgili Haber | Uçakta El Bagajları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!


Et, Peynir ve Çikolata

Kabin bagajınıza, bir parça peynir, bir çikolata veya et parçası mı koyuyorsunuz? Bizce yapmayın!. Bazı XRay makineleri, bir peynir paketi ile plastik patlayıcı arasındaki farkı tespit edemeyebilir. Yoğunlukları benzerdir. Bunlardan biri kabin bagajınızda varsa, ekstra bir taramaya hazırlıklı olun.

Spor ekipmanları

Şüphe duyduğunuzda kontrol edin! El bagajınızda bir şey getirip getiremeyeceğinizden emin değilseniz, güvenlikte zaman kaybetmek yerine, onu uçak altına verdiğiniz valizinize koyun! Örneğin, çoğu spor ekipmanının el bagajında ​​bulunmasına izin verilmez. Çünkü bunlar potansiyel olarak bir silah gibi kullanılabilir. Yasaklı öğelere örnek olarak beyzbol sopaları, golf sopaları, bilardo sopaları, kayak sopaları ve hokey sopaları dahildir. Bununla birlikte, beyzbol ve basketbol topu gibi daha küçük eşyaları yanınızda getirebilirsiniz.

Oyuncak Silahlar

Silahlarınızın işe yaramaması, onları uçağa getirebileceğiniz anlamına gelmez. Yapılan çalışmalar, çoğu yolcunun tatilden dönerken, eğlence amaçlı olarak Claymore mayın replikaları, gaz bombaları, simüle edilmiş patlayıcılar benzeri eşyalar getirmeyi sevdiğini gösteriyor. Ne yazık ki, havacılıkta geçerli olan güvenlik kuralları, bomba ekibi çağrılana kadar bu öğelerin gerçek olup olmadığını anlamaya yetki vermiyor. Bu da güvenlik sırasında beklerken, uçağınızı kaçıracağınızı ve hatta muhtemelen polis merkezine götürüleceğiniz anlamına geliyor.

adbanner