Kabin Memurları Arasındaki Gizli İletişim Dili

Uçuş görevlileri yolculardan hangi sırları saklıyor? Şimdi bütün gizli konuşmaları ters yüz etmenin tam zamanı.

Uçuş sırasında görevlilerin kendi aralarında belli bazı kelimeleri kullandığını muhtemelen duymuşsunuzudur. Tecrübeli yolcular “red eye-kırmızı göz” veya “dead head” gibi bazı ifadeleri genellikle bilir, fakat bazı kelimelere muhtemelen hiç alışık değilsiniz.

Bilmeyenler için, “red eye” gece uçuşları için ve “dead head” ise uçuş sırasında uçakta bulunan fakat görevli olmayan havayolu personelini ifade etmek için kullanılır.Biraz gizemi çözdük galiba.

İlgili Haber | Kabin Memurluğunun Tarihine Yolculuk

Bu terimleri öğrendikten sonra, uçuş görevlilerinin iletişim kurmak için kullandıkları gizli dil hakkında daha fazla şey merak edebilirsiniz. Aslına bakarsanız, görevliler işlerini mümkün olduğu kadar etkin bir şekilde yapabilmek için tüm uçuş görevlilerinin bildiği bazı jargonları kullanıyor. Uçuşlarda, bu terimler uçuş görevlilerinin yolcuları rahatsız etmeden birbirleri arasında daha kolay iletişim kurmalarını sağlıyor.

Ancak, bu terimleri gerçekten merak ediyorsanız, üm tanımları internet üzerinden kolayca bulabilirsiniz.

İşte uçuş görevlilerinin havadayken birbirleriyle iletişim kurmak için kullandıkları birkaç terim. Bir dahaki sefere bu kelimeleri duyduğunuzda, anlamlarını bildiğiniz için kendinizle gurur duyabilirsiniz.

Galley Queen (Galley Kraliçesi)

Galley uçağın mutfağıdır. Burası uçuş görevlilerinin yiyecek, içecek ve kabin içi diğer servisleri hazırladıkları yerdir.”Galley queen” tabiri ise galley bölgesine hakim olup, alanına giren diğer insanları sevmeyen bir uçuş görevlisi için kullanılan argo bir terimdir .

Jump Seat

Uçuş görevlilerinin kalkış, iniş ve türbülans sırasında kullandıkları özel, daha küçük koltuktur. Uçuş görevlisi ayağa kalktığında otomatik olarak katlanır veya “jumps” yani zıplar.

Spinners / Runners

Spinner tabiri, son dakikada koltuk tahsisi olmadan gelen bir yolcu için kullanılır. Bu nedenle uçağa binmeleri ve bir koltuk bulmaları söylenir. Onlar da genellikle sadece etrafa bakarken veya “dönerek” koridorda dururlar. Runners terimi ise geç kalan veya başka bir uçuştan gelen yolcular için kullanılır. Bu nedenle uçuşu yakalamak için havaalanında koşarken görülürler.

Mucize Uçuş

Bu biraz esprili olabilir, ancak “mucize uçuş” uçağa biniş için tekerlekli sandalyenin yardımına ihtiyaç duyan; ancak “mucizevi bir şekilde” uçaktan inerken yardıma gerek duymayan yolcular için kullanılan bir terimdir. Anlaşılan, bazı yolcular uçağa erken binmek için tekerlekli sandalye kullanarak sistemi suistimal ediyor.

İlgili Haber | Engelli Yolcuların Havayolu Seyahatlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler

Bulkhead

Uçakta kabinleri bölümlere ayıran duvardır. Dar gövde uçaklarda sadece ilk sıradan önce; tuvalet ve mutfak bölümlerinde kabinden ayırmak için kullanılır. Geniş gövde uçaklarda kabinleri ayrı bölgelere ayırır.

Chime (Çan Sesleri)

Uçuşunuz boyunca duyduğunuz, uçuş görevlilerini çağırmak için kullandığınız seslere chime (çan sesi) deniyor. Ses tonları değişebilir ve birçok farklı anlama gelebilir. Pilotların kabin ekibini kokpite çağırması veya acil bir durum, türbülans gibi durumların haber verilmesi için de bir iletişim şekli olarak kullanılabilir.

İlgili Haber | Uçaktaki Sesler Ne Anlama Geliyor?

Pink Eye

Pink eye, “Red eye” uçuşlarından biraz daha erken olan uçuşlar için kullanılır. Gece geç saatlerde, ancak çok da geç değil. Bu uçuşta genellikle gece yarısından sonra inmezsiniz.

Crotch watch

Uçuş görevlisinin emniyet kemerlerini kontrol etmekten sorumlu olduğu zaman için kullanılan bir tabirdir.

Cross-check

Bu terim ise uçağın kalkış veya iniş zamanında kullanılır. Bunu duyduğunuzda, uçuş görevlilerinin herhangi bir acil durum tahliyesi durumuna karşı uçak kapılarının hazır olduklarından emin olmak için iki kez kontrol etmeleri gerektiği anlamına gelir.

İlgili Haber | Slide Armed and Cross Check Anonsu

Lips and tips

Bu terim uygun ruj ve oje kullanan bir uçuş görevlisine karşılık gelir. Stresli bir uçuş gününün ortasında bile, tastamam ve parlak görünmeleri gerektiğine dair ince bir hatırlatma.

Sezgin VARLI

adbanner