Kabindeki Küçük Üçgen Ne İşe Yarıyor?

Uçaklarda, yolcuların fark ettiği ama sebebini pek anlamadığı benzersiz işaretler, simgeler ve sistemler bulunuyor.

Bunlardan biri de kabin içinde bazı pencerelerin üstünde yer alan kırmızı veya siyah küçük üçgenler.

Dikkatli yolcuların, bu küçük üçgenlerin üzerinde bulunduğu pencerelerin, harika bir kanat manzarasına sahip olduğunu fark etmeleri pek zor değil aslında. Tabii kimi yolcular için kanadın uçuş esnasında girdiği şekiller çok ilgi çekici olabilirken; bazı yolcular için ise kanadın aşağı yukarı esnemesini uçuş boyunca gözlemlemek, seyahat keyfini tam bir kabusa çevirmek için yeterli bir sebep olabilir. Korku yaratabilir.


İlgili Haber | Şiddetli Türbülansta Kanat Kırılır mı?


Bu küçük üçgenler, mürettebatın uçuş öncesi veya uçuş sırasında kanatları kontrol etmesi gerektiği durumlarda, onlara en iyi görüş açılarını sunuyor. Yani bir anlamda zaman kazandırıyor.

Özellikle kışın karlı havalarda yapılan operasyonlarda, kanatların düzgün şekilde buzdan arındırılmış olduğunu kontrol etmek uluslararası kurallarla belirlenmiş zorunluluklardan biri.

Üçgenlerin altındaki koltuklara bazen “William Shatner’ın koltuğu” da denilebiliyor.

Bu tabir, Alacakaranlık serisinin çok sık atıfta bulunulan “Nightmare at 20,000 Feet” bölümüne dayanıyor.

İlk kez 11 Ekim 1963’te yayınlanan o bölümde, uçağın dışına gizlenmiş bir yaratık, sürekli kendini camdan Shatner’a fark ettirmeye çalışıyordu.

Bazı eski model Airbus uçaklarında, kokpit ekibinin iniş takımlarının açılıp açılmadığına dair şüpheleri varsa, yolculara fark ettirmeden üzerinde üçgen olan koltuk hizasından kanattaki bir çıkıntının durumunu kontrol ederek iniş takımının açılıp açılmadığını kontrol ettiği söyleniyor.

Tabii bu küçük üçgenin altında kalan koltuklar, meraklıları için, muhteşem kanat temalı fotoğraflar çekmek için doğru adres anlamına geliyor.

Uçaklarda kullanılan teknolojilerde yaşanan ilerleme ve gelişmelerin neticesinde, üzerinde küçük üçgen bulunan koltuktan gözle yapılan kontrollerin çok daha az ve nadir gerçekleştiğini söylemek mümkün. Madem öyle “neden hala oradalar?” derseniz Uçaklarda bazı özellikler modası geçse de asla tedavülden kaldırılmazlar ve işlevsiz duruma gelseler de genellikle korunurlar. Bu konu ile ilgili en bilinen örnek de uçaklarda sigara içmek yasak olduğu halde neden hala kül tablasının bulunduğudur.


İlgili Haber | Uçakta Neden Kül Tablası Var?


adbanner