Katil Bulut: Kümülonimbus Nedir? | Boarding Info

Written by 22:13 Bunları Biliyor Musunuz?, HAVACILIK

Katil Bulut: Kümülonimbus Nedir?

Dün İstanbul’daki olumsuz hava koşulları nedeniyle uçaklar havada turlamak zorunda kaldı ve bu yüzden bazıları yakıt kritiğine girdi.

Durumun nedeni kümülonimbus bulutlarıydı.

Havacılıkta CB olarak adlandırılan elektrik yüklü bulutlara yakından bakıp neden tehlike yarattıklarını anlatalım.
▪️CB’ler, güneşli ve iyi hava bulutları olarak bilinen masum kümülüs bulutlarının konvektif bir hava akımı ile karşılaşması sonucu ortaya çıkıyor.
▪️Kuleyi andıran ve tepesi genelde buz kristallerinden oluşan, görkemli, heybetli, bir o kadar da ürkütücü bulut türü.
▪️Büyük kütleler halinde görülen CB’lerin üst tarafları beyaz ve genelde tüy şeklinde; alt tarafları koyu renkli.
▪️Fırtına bulutu olarak bilinen CB’ler, uçaklar için en tehlikelisi.
▪️Yerden 20 km yükseğe ulaşabilen bu bulutlar, dolu, kuvvetli rüzgar, gök gürültüsü, şimşek, kuvvetli yağış ve hortumlara neden oluyor.
▪️En önemli özelliği kuvvetli dikine akımlar, hamleli rüzgarlar, şiddetli türbülans, düşük görüş koşulları ve çok kuvvetli buzlanma.

Bütün bu özellikleri CB’ uçaklar için son derece tehlikeli kılıyor.
▪️Çevresinde yüksek türbülans oluşturan bulutlar, uçuş emniyetini ciddi şekilde etkilediği için, pilotlar bu tür bulutların içinden geçmek yerine etrafından dolaşıyor!
▪️Oldukça kuvvetli sarsıntılara neden olan CB’ler uçakları bir anda vakum gibi içine çekebiliyor. Küçük uçaklar için CB’lerin içine girmek çok tehlikeli!
▪️Uzmanlar, katil bulut olarak da bilinen CB’nin içine giren bir uçağın sağlam çıkma şansının neredeyse olmadığı görüşünde.

CB içindeki şiddetli yatay ve dikey hava akımları uçağı kağıt gibi buruşturup atabilir!

Özetle kümülonimbus bulutları, türbülansa neden olmaları nedeniyle uçaklar; şimşek ve yıldırım oluşturmaları sebebiyle de yeryüzündeki insanlar için korkulu rüyadırlar. Ancak pilotlar önlerindeki ekranlardan bu bulutları görüp etrafından dolaşabildikleri için şanslıyız. Korkmayın!

(Visited 3.967 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info