Kayıp Malezya Uçağının Yeri Tespit Edildi mi?

8 Mart 2014’te Kuala Lumpur’dan Pekin’e gitmek üzere havalanan Malezya Havayolları’na ait Boeing 777, kalkıştan 38 dakika sonra hava trafik kontrolüyle temasını kaybetti. İçindeki 239 yolcu ve mürettebatıyla ortadan kaybolan uçaktan o günden bu yana bir yanıt alınamıyor.

İngiliz uzay mühendisi ve fizikçi Richard Godfrey tarafından hazırlanan yeni bir rapor, uçağın Avustralya’nın Perth şehrinin 1933 km batısında okyanusa çarptığını ve suyun 4000 m altında olduğunu söylüyor. Godfrey, hazırladığı raporda, amatör radyo meraklıları tarafından dünya çapında iletişim kurmak için kullanılan Zayıf Sinyal Yayılım Raporlayıcısı ((Weak Signal Propagation Reporter (WSPR)) yöntemi kullanılarak uçağı tespit etmenin mümkün olabileceğini iddia ediyor.

Fısıltı olarak da bilinen Zayıf Sinyal Yayılım Raporlayıcısı, amatör telsiz operatörleri arasında zayıf sinyalli telsiz iletişimi için kullanılan, bilgisayar programında uygulanan bir protokol . Program, MF ve HF bantlarında yayılma yollarını test etmek için düşük güçlü iletimleri göndermek ve almak için tasarlandı.

Daha önce uydu verilerine ve okyanus sürüklenme analizine dayalı olarak belirlenen 120.000 km²’lik alanda, 4 yıl aralıksız sürdürülen ve 200 milyon dolar harcanan arama kurtarma çalışmaları sonuçsuz kalmıştı. Ancak Richard Godfrey’in raporunda, uçağın da içinde olduğu konumun 300 km²’ye kadar daraltılabileceği iddia ediliyor. İlginç bir şekilde, bu alan, önceki aramalarda tam olarak incelenmemiş kısımları da içeriyor. Bu da sekiz yıl sonra havacılık tarihinin en büyük gizemlerinden birinin çözülebileceği umudunu artırıyor.

Bu rapor üzerine Avustralya Ulaştırma Güvenliği Bürosu harekete geçti. Avustralyalı uzmanlar, beş yıl önce resmi olarak sona eren uçağı arama çalışmalarına yeniden başladı. Kurumun yeni yöneticisi Angus Mitchell, “günümüzün çözülmemiş en büyük gizemine” yeniden odaklandı.

Ekip, öncelikle tüm eski verileri yeniden inceliyor ve gözden kaçmış olabilecek herhangi bir şey arıyor. Avustralya yer bilimleri kurumu Geoscience’nin de dahil olduğu tüm arama kurtarma çalışmaları, Sky News Australia tarafından hazırlanacak belgesele de konu olacak.

adbanner