Kazakistanlı Bek Air’e Ait Fokker 100 Düştü

Z92100 sefer sayılı uçuşla Kazakistan’ın Almaty şehrinden, başkent NurSultan’a gitmek üzere 95 yolcu ve 5 mürettebat ile havalanan Bek Air’e ait Fokker-100 tipi yolcu uçağı, kalkıştan kısa süre sonra düştü. İlk belirlemelere göre en az 14 kişinin can verdiği biliniyor.

Kalkışını gerçekleştirmeye çalışırken hızlı bir şekilde irtifa kaybeden uçak, iki katlı bir binanın üzerine düştü. Olay  yeri görüntülerinden, uçağın birkaç parçaya ayrıldığı; gövdenin büyük bölümünün nispeten sağlam kaldığı görünüyor.. Görgü tanıkları kazanın gerçekleştiği süre içinde gökyüzünde yoğun bir sis hakim olduğunu belirtiyor.

Havaalanı yetkilileri, acil müdahale ekipleri yolcuları ve mürettebat üyelerini enkazdan kurtarmak için çalışıyor. Kazanın ardından yangın rapor edilmedi.

Kaza ile ilgili soruşturma başlatıldı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev yaptığı açıklama ile hayatını kaybedenleri ailelerine başsağlığı diledi ve kazadan sorumlu olanların ortaya çıkarılarak en ağır şekilde cezalandırılacağını açıkladı.

Kaza yapan UP-F1007 tescilli uçak 23.7 yaşında Fokker-100 tipi bölgesel yolcu uçağıydı.

Uçağın geçmişine dair tüm detaylar için tıklayınız

Muhammed YILMAZ

adbanner