Kopenhag’dan Los Angeles’e Biletsiz ve Pasaportsuz Nasıl Uçtu?

Rusya ve İsrail uyruklu Sergey Ochigava, pasaport, vize ve uçak bileti olmadan, SAS Havayolları ile Kopenhag’dan Los Angeles’a uçtu. Gizemli yolcu, uçakta sürekli koltuk değiştirdiği için dikkat çekti. Ochigava’nın uçağa nasıl bindiği araştırılıyor. Yaşanan olay, havayolları ve havalimanlarının güvenlik prosedürleriyle ilgili endişeleri artırıyor.

Gizemli bir yolcu, Scandinavian Airlines’e (SAS) ait bir Airbus A330 uçağıyla, Danimarka’dan ABD’ye biletsiz, pasaportsuz ve uçağa bindiğine dair herhangi bir kayıt olmadan geldi. Bu ilginç olay, Kasım ayı başlarında, Kopenhag Havalimanı’ndan (CPH) Los Angeles Uluslararası Havalimanı’na (LAX) gerçekleştirilen bir uçuş sırasında yaşandı. Tam olarak ne olduğu ve olayın nasıl gerçekleşebildiğini tespit etmek için soruşturma sürüyor.

Söz konusu yolcu, Sergey Vladimirovich Ochigava, Rusya-İsrail çifte vatandaşı. The Independent’ın haberine göre, mürettebatın verdiği ifadelerde, yolcunun uçakta sürekli dolaşıp koltuğunu değiştirmesi ve kabin ekibine ait çikolataları yemeye kalkışması nedeniyle, dikkati çektiği bilgisi yer alıyor.

Ochigava’nın uçağa bindiğine ya da uçağa nasıl bindiğine dair hiçbir anısı yok. Ancak normal şartlarda, havaalanı güvenliği ve biniş kapısı da dahil olmak üzere çeşitli kontrollerden geçmek zorunda kalmış olması gerekiyor. Bu durum, devam eden soruşturma kapsamında, Scandinavian Airlines’ın Kopenhag Havalimanı’ndaki güvenlik prosedürlerinin gözden geçirilmesini gerektirdi. Havaalanı sözcüsünün yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Geçerli bir bilet olmadan uçağa bindiğini görebiliyoruz. Kopenhag Havalimanı, olayı araştıran yetkililere fotoğraf ve video materyali sağladı. Konuyu çok ciddiye alıyoruz. Güvenliği artırmak amacıyla prosedürlerimizi değiştirmek ve kurallarımızı daha da sıkılaştırmak için sürekli yaptığımız çalışmalara bunlar da dahil edilecek”

Rapor, Ochigava’nın ilk oturduğu koltuğun, uçuş dokümanlarında boş olarak listelendiğini gösteriyor. Ayrıca, Ochigava Los Angeles Uluslararası Havalimanı’na vardığında, memurların onun o gün ABD’ye gelen başka hiçbir uçuşta da yer almadığını keşfettikleri belirtiliyor. Soruşturma kapsamında yolcunun cep telefonu da incelendi. Ancak ne olduğuna dair herhangi bir ipucu sağlanamadı. Bu olağandışı olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Scandinavian Airlines’ın ABD İlişkisi

Scandinavian Airlines, Airbus A330-300’lerini bu rotada konuşlandırarak, Kopenhag merkezi ile Los Angeles arasında her gün uçuyor. Ch-aviation’dan elde edilen veriler, havayolunun şu anda filosunda sekiz adet A330-300 bulunduğunu ve her birinin üç sınıflı konfigürasyonda toplam 266 koltuk kapasitesine sahip olduğunu gösteriyor. Bunların 32’si Business class, 56’sı premium ekonomi ve 178’i ekonomi sınıfında. Scandinavian Airlines ayrıca uzun mesafeli uçuşlarında üç adet A350-900 uçuruyor ve bu uçak için iki adet daha siparişi bulunuyor.

Scandinavian Airlines, iki şehir arasında doğrudan tarifeli yolcu seferi düzenleyen tek havayolu durumunda. Los Angeles, havayolunun yıl boyunca Kopenhag’dan uçtuğu yedi ABD destinasyonundan biri. Diğer destinasyonlar arasında New York (JFK), Boston (BOS) ve San Francisco (SFO) var. Star Alliance üyesi havayolu, aynı zamanda kış sezonunda Miami’ye (MIA) ve ayrıca ikinci merkezi olan Stockholm Arlanda Havalimanı’ndan (ARN) Newark (EWR), Chicago (ORD) ve Miami’ye (MIA) de uçuyor.

adbanner