Köprülere Kilit Asma Geleneği Nereden Geliyor?

Dünyanın pek çok ülkesinde insanlar, bir kilidin üzerine isimlerini kazıyıp köprülerin demir parmaklıklarına asıyor. Anahtarları da nehre atıp aşklarının bir ömür boyu devam edeceğini düşünüyor.

Köprülere kilit asma geleneği özellikle Avrupa’da 2000’li yıllardan sonra giderek yaygınlaştı ve dünyanın her yerine yayıldı. Seul’de de N Seoul Tower’ın tepesinde hatırı sayılır sayıda kilit var.

Ritüelin nasıl başladığı konusunda ise çeşitli rivayetler mevcut. Bu rivayetlerden biri İtalyan Frederico Moccia’nın 1996 yılında yayımlanan Göğün Üç Metre Üzerinde (Tre Metri il Cielo) adlı kitabındaki hikayeye dayandığı şeklinde.

Romanda iki aşık, Milvio Köprüsü’nde yer alan bir sokak lambasına bisiklet kilidi bağlayarak, anahtarını Tiber nehrine fırlatıyor. Daha sonra romandan etkilenen bir çift, Milvio Köprüsü’ne gerçek hayatta ilk asma kilidi asıyor. Bu durum kısa sürede diğer aşıkların da taklit ettiği bir gelenek haline geliyor.

Bir diğer rivayet ise kilit asma uygulamasının Sırbistan’da Birinci Dünya Savaşı yıllarına dayandığı şeklinde. Kavuşmayan iki aşığın hikayesinden etkilenen genç kızların kendi aşklarının benzer bir sonuçla neticelenmemesi için köprüye sevdiklerinin isimlerini yazıp kilitledikleri söyleniyor.

adbanner