Uçaklarında Bar Bulunan Havayolları

Havayolu şirketlerinin çoğu, uçakların ekonomi sınıfına daha fazla koltuk sıkıştırabilmek için elinden geleni yaparken, bazıları da first ve business class sınıfında oturan yolcularına uçakta daha fazla yer ayırabilmenin planlarını yapıyor.

First ve business class yolcuyu daha rahat hissettirebilmenin yolu temelde daha geniş ve konforlu koltuklar olsa da bazı havayolları, uçak içinde bar veya özel dinlenme salonları gibi ilginç alanlar oluşturarak, işi biraz daha ileri götürüyor. Bu imkanlar, özellikle çok uzun mesafeli uçuşlarda, bacaklarını esnetebilmenin ve uçaktaki farklı insanlarla sosyalleşebilmenin önemli olduğunu düşünen yolcular tarafından daha çok seviliyor.

Uçak içindeki bar ve dinlenme salonu gibi alanlar, çok fazla kullanılabilir alan kaplamıyor olmaları açısından oldukça verimli. Bu tip alanlar, genellikle bulundukları konum itibariyle, koltuk yerleştirmenin mümkün olmadığı alanlara kuruluyor.


İlgili Haber | First Class Yolcu İçkisini Ekonomi Yolcusuyla Paylaşabilir mi?


Ticari yolcu uçaklarının içine bar ve dinlenme salonu yerleştiren havayollarının sayısı, son dönemde giderek azalıyor. Bazı havayollarının emekliye ayrılmış uçaklarında da bu alanlara rastlamak mümkün olabiliyor.

Havacılık sitesi One Mile at a Time, uçak içinde bar ve özel yolcu salonu oluşturarak, yolcularının uçuş deneyimini geliştirmek isteyen havayollarını araştırdı.

Emirates A380 Bar

Emirates filosunda, first ve business class yolcuları için, üst katın arka bölümünde, bar bulunan 100’den fazla Airbus A380 bulunuyor. Uçak içi barlarıyla en çok tanınan havayolu olan Emirates, bu özelliğini ciddi şekilde pazarlıyor.

Görsel: One Mile at a Time

Uçak içindeki bar, uçuş boyunca hizmet veriyor. Yolcular barda içkisinin tadını çıkarabiliyor ya da içkisini alıp koltuğuna geri dönebiliyor. Yolculara çok çeşitli kokteyller ikram edilen barda çeşitli atıştırmalıklar da yine yolcuların beğenisine sunuluyor.

Görsel: One Mile at a Time

Genellikle uçak içindeki barda oldukça yoğun bir yolcu trafiği oluşuyor. Çünkü business class uçuş görevlileri, mutfak ile kabin arasında gidip gelirken, sürekli olarak barın içinden geçiyor. Ayrıca bar, uçaktaki en hareketli alanlardan biri durumunda. Hele uçuşta eğlenceli bir kabin görevlisi varsa, yolcuların bir çoğu vaktinin büyük kısmını barda geçirebiliyor.

Emirates filosuna katılan en yeni A380’ler daha farklı bir kabin içi konfigürasyona sahip. Dolayısıyla fikir aynı olsa da tasarım biraz daha farklılaşıyor. Gövdenin her iki yanında tek bir sıra yerine birbirine bakan koltuklardan oluşan bir bar düzeni oluşturulmuş durumda.

Virgin Atlantic Upper Class Bar & Lounge

İngiliz Virgin Atlantic, uçaklarındaki sosyal alanlarıyla biliniyor. Geçmişte de Virgin Atlantic uçaklarında hep yerleşik bir bar bulunuyordu. Şirketin Boeing 787 ve Airbus A330 uçaklarında bu bara rastlamak mümkün. Sadece birkaç koltuklu oldukça küçük bir alan olarak tasarlanan barda uçuş sırasında bir “barmen” bulabilirsiniz.

Görsel: One Mile at a Time

Virgin Atlantic filosundaki Airbus A350 ve A330-900neo uçaklarında da “The Loft” olarak bilinen yenilenmiş bir sosyal salon bulunuyor. Standart A350’lerde business class’ın hemen arkasında birkaç koltuk ve bir eğlence ekranı içeren küçük bir salon şeklinde kurgulanan bu alanda, kabin ekipleri genellikle herhangi bir içecek veya atıştırmalık isteyip istemediğinizi soruyor. Ancak alanda resmi olarak bir personel bulunmuyor.

Virgin Atlantic filosundaki en yeni A350 uçaklarında ise çok daha küçük bir Upper Class kabin ve “The Booth” olarak bilinen yeni bir salon konsepti yer alıyor. Adından da anlaşılacağı gibi, bu bölüm aslında sadece bir kabin. Burada iki kişilik özel bir akşam yemeği, içki tadımının veya oyun oynamak gibi farklı aktiviteler gerçekleştirmek mümkün.

Qatar Airways A350 Onboard Bar

Qatar Airways, Emirates’ten çok daha küçük bir A380 filosuna sahip olsa da havayolunun uçaklarındaki bar oldukça iddialı. First class & business class yolcuların kullanımına açık olan bar, business class kabininin hemen arkasında yer alıyor. Üst kattaki küçük ekonomi kabininin önünde şeklinde tarif etmek de mümkün.

Görsel: One Mile at a Time

Oldukça ferah bir görünüme sahip olan bar, bol miktarda oturma alanına sahip. Ayrıca, kabin ekiplerinin, hizmet vermek için barın önünden geçmek zorunda olmadıkları da göz önüne alındığında, barda neredeyse hiç yaya trafiği olmuyor. Şaraptan farklı kokteyllere kadar çok çeşitli içecekler sunulan bardan, uçuş boyunca bazı hafif atıştırmalıklar almak da mümkün.

Korean Air A380 Onboard Lounge

G.Kore’nin ulusal havayolu Korean Air, A380 uçaklarının üst katının arka bölümünde, business class kabinin arkasında, Celestial Bar adında bir dinlenme salonuna sahip.

Görsel: One Mile at a Time

Yeterli miktarda oturma alanı olan salonda içinde votka bulunan, havacılık temalı özel isimler verilmiş farklı kokteyller ikram ediliyor. Bu salon Absolut Votka ile birlikte işletildiği için, başka içecekler sunulmuyor. Bu nedenle, içecek başka bir şey istiyorsanız, kabin ekibinden ayrıca istemeniz gerekiyor. Yerden 10 kilometre yüksekte, bir Airbus A380’in içinde, ferah bir salonda, havacılık temalı bir içeceğe kim hayır der ki?

Qantas A380 Onboard Lounge

Avustralyalı Qantas, Airbus A380 uçaklarının üst katının ön tarafında, first class yolculara yönelik iki ayrı dinlenme alanı sunuyor. Emirates’in A380 uçaklarında duş yerleştirdiği alana kurulan bu alanlar, başka türlü değerlendirmek ve yolcu koltuğu koymanın mümkün olmadığı ölü bir alanın değerlendirilmesi açısından oldukça önemli. 

Bu alanda resmi hizmet sunulmuyor. Ancak kabin ekipleri, talep etmeniz halinde size memnuniyetle atıştırmalıklar ve içecekler getirebiliyor.

Etihad A380 Onboard Lounge

Abu Dabi merkezli Etihad, pandemi sonrası Airbus A380 uçaklarını filodan kaldırmayı planlıyordu. Ancak yoğun talep nedeniyle havayolu, 2023 yaz sezonunda A380 uçaklarından birkaçını hizmete döndürme kararı aldı. Bu uçaklar yalnızca Abu Dabi ile Londra arasında uçacak.

Kaynak: One Mile at a Time

Etihad’ın A380 uçaklarında, first class ile business class arasında yer alan ve “The Lobby” olarak bilinen sosyal salon bulunuyor. Aynı anda sadece bir kaç yolcuyu barındırabilen küçük koltuklar bulunan alanda, kabin ekipleri yiyecek – içecek servisi yapıyor.

adbanner