Liverpool’un 30 Dakikalık Uçuşu Olay Oldu

İngiliz futbol kulübü Liverpool, geçtiğimiz Cumartesi akşamı kazandıkları Newcastle maçın ardından; yarım saatlik bir uçak yolculuğuyla eve döndü. Eleştiri yağmuruna tutulan kulüp, bu duruma gerekçe olarak, İngiltere Futbol Federasyonu’nun fikstürü sıkıştırmasını gerekçe gösterdi.

Liverpool Futbol Kulübü, geçtiğimiz hafta sonu Newcastle United ile deplasmanda oynadıkları maçın ardından, eve dönüşte, iç hat uçuşu yapma kararı almasının ardından ciddi bir eleştiri yağmuruna tutuldu. Kulüp, bu hamlenin arkasında, fikstür sıkışıklığı problemi olduğunu iddia ederken; Salı günü oynayacakları bir sonraki maça kadar, kendilerine çok az dinlenme süresi bırakan Premier Lig yöneticilerini hedef aldı.

İngiltere’de profesyonel futbol maçlarının çoğu Cumartesi günü, geleneksel olarak saat 15:00’te başlıyor. Ancak yayıncı kuruluşun reklam gelirleri nedeniyle, her hafta fikstürde belirli değişiklikler yapılıyor. Liverpool’un geçtiğimiz hafta sonu Newcastle United ile deplasmanda oynadığı maç da yerel saatle 17:30’a alındı.

Saat 19:20 civarında sona eren maçta Liverpool, rakibini 2-0 yenmeyi başardı. Takımın maçtan sonraki eve dönüş yolculuğu hava yoluyla gerçekleştirildi. Liverpool takımı, 2Excel Aviation şirketi tarafından işletilen, yaklaşık 21 yaşındaki G-NEWG kuyruk tescilli Boeing 737-700 ile Liverpool’a döndü. ch-aviation.com verilerine göre, eskiden SAS Havayolları filosunda görev yapan uçağın içinde 62 business class koltuğu bulunuyor.

FlightRadar24.com verilerine göre, uçak, maçın bitişinden yaklaşık iki saat sonra, 21:37’de Newcastle Havalimanı’ndan (NCL) kalkış yaptı. Aralarında 280 km mesafe bulunan iki şehir arasında yapılan uçuşta, maksimum 15.000 ft irtifaya çıkabilen uçak, havada 33 dakika kaldıktan sonra, saat 22:10’da Liverpool John Lennon Havalimanı’na (LPL) indi. Liverpool takımı için eve dönüş konusunda oldukça kolay bir yolculuk olsa da bu uçuş bazı eleştirileri de beraberinde getirdi.

Liverpool takımı, böyle bir mesafeyi uçakla kat etmiş olması nedeniyle, sürdürülebilirlik kimliğini baltalamış olmakla eleştiriliyor. Geçtiğimiz yıl Liverpool FC, Sport Positive tarafından Premier Lig’in en çevreci kulübü seçilmişti. Ayrıca ‘Reds Going Green’ isimli kendi sürdürülebilirlik programına sahip olan Liverpool’un stadı Anfield Road ise yapılan bir araştırma ile Premier Lig’deki en yeşil 11. stadyumu olarak açıklandı.

Liverpool kulübü, fikstür sıkışıklığı nedeniyle sürdürülebilirlik kimliğinden ödün vermek zorunda kaldıklarını savundu. Bir sonraki maçı, Salı gecesi UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Real Madrid ile yapacak olan Liverpool, Newcastle maçının Cumartesi akşamına çekilmesinin, toparlanma süresini en aza indirmesinden şikayetçi.

Maçtan sonra, kara yoluyla Liverpool’a dönmek, oyuncuların dinlenmesi ve bir sonraki maça hazırlık sürecini etkileme potansiyeline sahip olacağı için, uçakla dönüş kararının, kulübün çıkarına olduğu savunuluyor. Newcastle, Liverpool’dan sadece 175 mil (282 km) uzakta olduğu için, bazı insanlar, uçak ile kara yolu arasındaki farkın 1-2 saati geçmeyeceğini iddia ediyor.

Ayrıca, takımı o gün erken saatlerde Newcastle’a getiren otobüsün, Liverpool’a boş döndüğü de biliniyor. Bu nedenle, eve uçakla dönme kararını tartışmalı hale getiren sadece dönüşte uçuşun tercih edilmesi değil; otobüsün boş dönmesinin de yarattığı emisyonlar.

Liverpool, bu tür kısa mesafeli uçuşlar yapan tek takım değil. İngiliz futbol takımları arasında sürdürülebilirlik konusunda çekişmeli bir rekabet var. Nottingham Forest takımı da geçtiğimiz ay Blackpool’daki FA Cup maçına, uçakla gidip geldiği için eleştiri yağmuruna tutulmuştu.

Chelsea’den Graham Potter ise bu konuda yaptığı açıklamada, futbol takımları oyuncu performansına öncelik verir. Ancak bu, sürdürülebilirliğin dikkate alınmadığı anlamına gelmez şeklinde konuştu.


İlgili Haber | Uçuşlarınızla Çevreye Verdiğiniz Zararı Nasıl Telafi Edebilirsiniz?

adbanner