Lodos Uçuşları Nasıl Etkiliyor? – Boarding Info

Written by 00:38 Bunları Biliyor Musunuz?, HAVACILIK

Lodos Uçuşları Nasıl Etkiliyor?

‘Lodos İstanbul’da hava trafiğini olumsuz etkiliyor’ haberlerini sıkça duyarız. Aslında Lodos, sanılanın aksine uçuş güvenliği konusunda diğer rüzgarlara göre daha tehlikeli değil❗️

Lodos’un estiği yön, alandaki pistlerin konumu ve uçakların yan rüzgar almaktan hazzetmemesinin bir araya gelmesi ile ortaya çıkan bir sorun bu.✈️

Sıradan bir günde Atatürk Havalimanı’nda uçaklar kalkışlarını kuzeye doğru (Sefaköy -Halkalı yönüne) gerçekleştiriyor. İnişler ise Florya yönünden yapılıyor. Yani iniş ve kalkış trafiği birbirini kesmiyor.

Lodos Türkiye’nin Güneybatısından estiği için İstanbul’a Lodos’un hakim olduğu günlerde, uçaklar güneye doğru kalkmak zorunda. Bu esnada inişler de Ataköy tarafından yapıldığı için kalkış ve iniş trafiği birbirini kesiyor.

Olası çarpışma durumunu engellemek için, 17LR pistinin başına gelen uçak, diğer tarafta inişin tamamlanmasının ardından kalkabiliyor. Bu da havalimanında trafiğin ciddi oranda kısıtlanması anlamına geliyor.

Bir uçak için verimli bir uçuşun sırrı, rüzgarın motorun ön kısmından alınması. Özellikle inişte ve kalkışta bu durum çok daha önem kazanıyor. Bu sayede motorlara daha az yükleniliyor. Lodos zamanlarında motorlar rüzgarı yandan aldığı için havada korku dolu anlar yaşanabildiği gibi inişlerde pas geçme oranı ciddi şekilde artıyor.

(Visited 68 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info