Lufthansa First Class Yolculara Neden Oyuncak Ördek Veriyor?

Daha önce, Hollanda’nın ulusal havayolu KLM’nin, uzun mesafeli uçuşlarında Business Class kabinde seyahat eden yolcularına, sevimli minyatür evler sunduğunu ve bu evlerin, koleksiyoner seyahat severler arasında çok popüler olduğunu anlatmıştık. Almanların ulusal havayolu Lufthansa, first class sınıfta seyahat eden yolcularına, koleksiyon yapabilecekleri kauçuk ördek oyuncaklar veriyor. Lufthansa’nın oyuncak ördeklerinin hikayesi nedir? Bu uygulama nereden ve nasıl çıktı?

Lufthansa’nın first class kabinde sunulan oyuncak ördeklerin tarihi, yaklaşık 20 yıl öncesine, Frankfurt First Class Terminal’in açıldığı 2004 yılına kadar uzanıyor. Lufthansa’nın özel yolcu salonları, tasarım açısından biraz kısır olsa da havayolunun bu salonlara ruh katan ilginç özelliklerinden biri de oyuncak ördekler.

Kauçuk ördek oyuncakları konsepti, son derece masum bir şekilde başladı. Havayolu, First Class Terminal’deki duş süitlerinde bulunan küvetlere oyuncak ördek koyuyordu. Zamanla yolcuların bu ördekleri yanlarında eve götürmekten ne kadar keyif aldıkları fark edildi ve bu durum bir fırsata çevrilmek istendi.

Havayolu, bu ördekleri, Frankfurt ve Münih’teki first class özel yolcu salonlarının tümüne genişletti. Yıllar boyunca onlarca farklı ördek modeli getirildi.

Noel ördeklerinden Oktoberfest ördeklerine, koronavirüs ördeklerine ve FIFA Dünya Kupası ördeklerine kadar her türlü durum ve trend için ördekler üretildi. Bu da havacılık tutkunları için çok beğenilen bir gelenek haline dönüştü.

Lufthansa’nın ördeklerini nasıl ve nereden temin edebilirsiniz?

Frankfurt Havalimanı’ndaki First Class Terminali’ni veya Lufthansa’nın Frankfurt veya Münih’teki First Class Özel Yolcu Salonları’ndan herhangi birini ziyaret etmeniz gerekiyor. Buralara erişmek için Lufthansa veya SWISS Havayolları ile first class kabinde uçuyor olmanız gerekiyor. Lufthansa’nın uber-elite HON Circle statüsüne sahipseniz, yine bu ördekli mekanlara girebilirsiniz.

Ancak endişelenmeyin! Lufthansa’nın oyuncak ördeklerine sahip olmak için duş almanıza gerek yok. Bunun yerine, dinlenme salonu görevlileri (seyahat planlarınızla çok yakından ilgilendikleri için PA veya kişisel asistan olarak anılıyorlar) size bir tane ördek sunmaktan mutluluk duyacaktır. Kulağa garip geliyor olsa da onlara “Hey, o ördeklerden bir tane alabilir miyim?” diye sormaya çekinmenize gerek yok.

Oyuncak Ördekler ile ilgili dikkat edilmesi gereken birkaç nokta:

  • Genel politika, her salonda her yolcu başına bir ördek verilmesi yönünde. Özel yolcu salonuna sürekli giriş çıkış yaparsanız, aynı gün içinde birden fazla oyuncak ördeğe sahip olabilirsiniz.
  • Genellikle bölgeye göre özelleştirildikleri için Frankfurt ve Münih’te farklı ördekler bulabilirsiniz.
  • Genellikle her salonda bir birincil ördek modeli sunulurken, bazen talep üzerine birden fazla tür oyuncak da sunulabiliyor. Yolcular, görevlilerden bir ördek isterken, daha önce aldıkları bir ördek modeli denk gelirse, ellerinde başka model olup olmadığını soruyorlar.

Lufthansa’nın ördek çeşitliliği hakkında bir fikir edinmek isterseniz, Frankfurt’ta First Class Terminal’e girerseniz, yıllar boyunca sunulan bazı ördek modellerini barındıran bir vitrin bulabilirsiniz.

Lufthansa’nın bu ördekleri pazarlama yaklaşımı da oldukça ilginç. Havayolu, resmi kanalları aracılığıyla bu ördekler hakkında neredeyse hiçbir şey söylemiyor. Yolcular da bu ördekleri özellikle sorarsa, kendilerine bu oyuncaklar sunuluyor.

Dolayısıyla, şirket için kült haline gelmiş bir durum olsa da onlarca kez Lufthansa ile first class uçan ama bu ördeklerden hiç haberi olmayan insanların sayısı da bir hayli fazla. Bu yolcular, first class özel yolcu salonunun girişinde sergilenen ördekleri anlamsız buluyor olabilir.

Kaynak: One Mile At a Time

adbanner