KLM’nin Minyatür Delft Blue Evlerinin Öyküsü

Daha önce, Lufthansa’nın first class yolcularının koleksiyon amacıyla biriktirdiği oyuncak ördeklerden bahsetmiştik. Hollanda’nın ulusal havayolu KLM de sık seyahat eden koleksiyoner gezginler tarafından çok seviliyor. Çünkü KLM, uzun mesafeli uçuşlarında Business Class kabinde seyahat eden yolcularına, sevimli minyatür evler sunuyor. KLM’nin uçakta dağıttığı evlerin tarihçesine bakmaya ne dersiniz? Havayolu, bu evleri neden dağıtmaya başladı? Evleri ilginç kılan özellikleri ne? Yolcular, bu evlere nasıl sahip olabilir?

KLM evlerinin tarihi, onları en ilgi çekici kılan detayların başında geliyor. 1978 tarihli Havayolu Serbestleştirme (Deregülasyon) Yasası’ndan önce, ücretler, güzergahlar ve tarifeler dahil olmak üzere çoğu havacılık politikası, Amerika Birleşik Devletleri Sivil Havacılık Kurulu (CAB) tarafından düzenleniyordu.

Bu durum, havayolları arasında eşit bir oyun alanı ve adalet yaratmayı amaçlıyordu. Regülasyonun maddelerinden biri, havayollarının rakip şirketlerin yolcularını kapmak için, onlara somut teşvikler sunmasını yasaklıyordu.

1952’de KLM, bu konuda bir boşluk buldu. KLM, kendisiyle uçmayı seçen kişilere hediye olarak, Hollanda’ya özgü Bols Genever marka Cin ile dolu, küçük, mavi-beyaz seramik evler dağıtmaya başladı. KLM, bu evlerin somut bir teşvik olmadığını ve kuralı çiğnemediğini belirtmek için, sadece paketli içecek servisi yaptığını iddia ediyordu. O dönemde KLM, kendisini eleştiren rakip havayollarına yanıt olarak: “İçeceklerin bardakta servis edilmesi gerektiğini söyleyen bir yasa var mı?” sorusunu soruyordu. Yani KLM’nin minyatür ev çılgınlığı, pazarda rakiplerini geride bırakmak için ortaya atılan ilginç bir fikirle başladı.

Kaç Tane KLM Delft Blue Evi Var?

KLM’nin koleksiyonunda şu anda, havayolunun faaliyet gösterdiği her yıl için bir tane olmak üzere, 103 farklı Delft Blue evi bulunuyor. Bu da koleksiyonu ilgi çekici hale getiren bir başka detay. KLM, her yıl, doğum günü olan 7 Ekim’de, koleksiyonun en yeni parçası olan evi tanıtıyor. 7 Ekim 2023’te, koleksiyonun 104. evi tanıtılacak.

KLM, 103. yıl dönümü şerefine, 2022 yılında Ecury Evi adlı bir minyatür ev oluşturdu. Toplumsal alanda ve ticaret hayatında mükemmel bir duruş sergileyen Ecury ailesi, Aruba’da havacılığın gelişmesine ciddi katkıda bulundu. 1929 yılında Oranjestad’ta inşa edilen evleri de adaya ilk uçağın iniş yaptığı noktaya oldukça yakın konumda bulunuyor. Evin mimarı Dada Picus, eşsiz ve görkemli bu evi bir ahenk içerisinde inşa etti. Karayipler’e özgü zencefilli çörek detaylarının yanı sıra klasik dokunuşlar ve yerel dekoratif öğelerden oluşan ön cephe evin ayırt edici özelliklerinden biri. Ev, 2009 yılından beri Aruba Ulusal Arkeoloji Müzesi‘nin en önemli parçası niteliğinde.

KLM ilk kurulduğu günden beri bu evleri sunmaya başlamadığı için, bazı yıllarda birden fazla ev, koleksiyonun parçaları arasına girdi. Örneğin, KLM’nin 75. kuruluş yıl dönümü olan 1994’te, havayolu 15 farklı evi koleksiyona ekledi. Ancak artık her yıl sadece yeni bir ev koleksiyona dahil ediliyor.

KLM Delft Blue Evleri:

  • En fazla 10 cm x 5,5 cm ölçülerinde üretiliyor.
  • Her biri gerçek bir Hollanda evini tasvir ediyor. Bazıları normal ev, bazıları ise Rembrandt evi ve Anne Frank evi gibi nadir veya özel bulunan evler oluyor.
  • Evlerin tamamına yakını Hollanda’da bulunuyor. Koleksiyondaki 50’nin üzerinde ev Amsterdam’da yer alıyor. 2022’de tanıtılan Aruba’daki Ecury Evi dışında, bunun istisnalarından biri de 85 numaralı ev. Bu ev, Karayipler’de bulunan Curaçao Adası’ndaki Willemstad şehrinde bulunuyor.
  • Koleksiyondaki evlerin hepsi aslında ev değil. Bazıları, Heineken bira fabrikası, eski KLM genel merkezi gibi tarihi veya mimari açıdan ilgi çekici binalar arasından seçildi.
  • KLM yılda yaklaşık 850.000 adet ev üretiyor. Ancak yaklaşık 150.000 tanesinde Bols Genever Cin bulunmuyor. Çünkü alkolün yasak olabileceği Orta Doğu’daki şehirlere yapılan uçuşlarda bu evlere ihtiyaç duyuluyor.

KLM Delft Blue Evlerine Nasıl Sahip Olabilirsiniz?

Bu evlere sahip olmanın birincil yolu, KLM uçaklarının business class sınıfında kıtalararası bir uçuş yapmak. Uçuşun sonuna doğru, kabin görevlileri, Delft Blue evlerinin yerleştirildiği bir tepsiyle gelerek, yolculara evlerden birini seçme şansı sunuyor. Bu uygulama, tüm kıtalararası uçuşlarda mevcut ve her yolcuya sadece bir adet ev seçme hakkı veriliyor. Havayolu, genellikle her uçuşta birkaç farklı ev modelini stokluyor.

Her evin üzerinde, koleksiyon içindeki karşılığı olan sayı bulunuyor. Bu evleri toplama konusunda ciddi olanlar için, KLM’nin Apple ve Android uygulamaları var. Bu uygulamalar üzerinden, yolcular koleksiyonlarının durumunu takip edebiliyor ve her evin kendine özgü hikayesini öğrenebiliyor.

Yolcuların bu evlere doğrudan sahip olabileceği tek adres KLM uçuşları olsa da evlerin satıldığı bir ikinci el pazarı bile var. Teknolojinin gelişmesiyle, KLM’nin minyatür evlerini online satış kanalları üzerinden satan çok sayıda insan bulabileceğinizi de unutmayın.

adbanner