Lufthansa’da Gündem Grev!

Almanların milli havayolu Lufthansa’nın kabin memurları 7-8 Kasım tarihlerinde greve gideceklerini duyurmuştu. Bugün itibariyle grev başladı.

1.300 UÇUŞ İPTAL!

20 Ekim’de Lufthansa’nın yan kuruluşları olan Lufthansa CityLine, Germanwings, Eurowings Germany ve SunExpress Almanya’da görev yapan kabin memurları bir günlük grev düzenlemişti.

4 Kasım pazartesi günü UFO Sendikası tarafından yapılan bir açıklama ise gündeme bomba gibi düştü. Açıklamada “Sendika içinde yapılan oylamanın sonucu oldukça net. 20 Ekim’deki başarıyla gerçekleştirdiğimiz uyarı grevimizin ardından, Lufthansa yönetiminin, taleplerimizi müzakere etmeyi reddetmeye devam etmesi nedeniyle, Lufthansa uçuşlarında iki günlük grev ilan ediyoruz.” deniliyordu. Bugün o grev başladı!

Lufthansa yönetimi, 7-8 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanan yaklaşık 6.000 uçuşun, 1.300’ünün iptal edileceğini açıkladı. Bu da, yaklaşık 180.000 yolcunun grevden etkileneceği anlamına geliyor.

7 Kasım Perşembe günü, Lufthansa’nın planlı 3 bin uçuşunun 2,300’ü gerçekleştirilecek; 8 Kasım Cuma günü ise 3 bin planlı uçuşun 2,400’ü icra edilecek. Lufthansa yönetimi, yeni uçuş planlarını ve tüm değişiklikleri, web sitesi üzerinden sürekli duyururken; yolcuların da sürekli olarak uyarıları ve uçuş bilgilerini kontrol etmeleri öneriliyor.

Lufthansa Grubu’nun alt markaları Eurowings, Germanwings, SunExpress Germany, Lufthansa Cityline, SWISS, Edelweiss, Austrian, Air Dolomiti ve Brussels Airlines uçuşları grevden etkilenmiyor. Grev sadece “ana şirket” Lufthansa uçuşlarında uygulanıyor.

Lufthansa’nın İstanbul Uçuşları Grevden Etkileniyor mu?

Bu sabah başlayan grev nedeniyle, ilk iptal edilen seferlerden biri İstanbul-Frankfurt uçuşuydu. Planlamaya göre 07.05’te gerçekleştirilmesi gereken LH1305 sefer sayılı uçuş, grev nedeniyle icra edilmedi. Saat 18:55’teki LH1299 sefer sayılı İstanbul-Frankfurt uçuşu ise, şimdilik 20 dakika gecikmeyle saat 19:15’te gerçekleşecek gibi görünüyor.

GREVİ FIRSATA ÇEVİRMEK

Lufthansa, uçuşu iptal edilmeyen yolcular için de bir değişim hakkı tanıdı. Buna göre perşembe ve cuma günü Frankfurt veya Münih üzerinden seyahat edecek tüm Lufthansa yolcularına, aynı rezervasyon sınıfı için, 15 Kasım 2019’a kadar bir defaya mahsus olmak üzere ücretsiz yeniden rezervasyon yapma hakkı tanındı.

Ayrıca, yolcular uçuşlarının iptal edilip edilmediğine bakılmaksızın, iç hat biletlerinin yerine Deutsche Bahn tren seferlerini kullanabilecek. Yolcular, havayolunun resmi web sitesindeki “Rezervasyonlarım” bölümü altında, biletlerini Deutsche Bahn biletine dönüştürebilir.

Grev Neden Yapılıyor?

Bu grevi normalden farklı kılan şey, personelin, Lufthansa’nın resmen tanımak istemediği bir sendika tarafından greve çağrılmış olması.

Lufthansa, kabin memurlarını temsil eden UFO Sendikası’nın, pazarlık gücüne sahip olmadığını iddia ediyor. Çünkü sendikanın bazı iç sorunları var. Yargıya taşınan olayın ardından, mahkeme sendikanın uçuş görevlilerini temsil edebileceğine karar verdi. Lufthansa da bu durumda grev kararına yanıt vermek zorunda kaldı.

Lufthansa’nın kabin memurlarıyla anlaşması Haziran ayında sona erdi ve o tarihten bu yana iki taraf da birbirleriyle masaya oturmadı. Sendikanın isteği, yüzde 1.8’lik maaş zammı.

Lufthansa için hem 1300 uçuşun iptal edilmesinin mali sonuçları, hem de sendikayı resmi olarak tanımak zorunda kalması gibi potansiyel sonuçları nedeniyle, şirketi oldukça zor geçecek 2 gün bekliyor. Bakalım nasıl sonuçlanacak hep birlikte göreceğiz.

İlgili Haber | Air France Grev Nedeniyle Uçurumun Kenarında

Muhammed YILMAZ

adbanner