Lufthansa’dan COVID-19 Aşısı İçin Premium Nakliyat Hizmeti

Lufthansa Cargo, COVID-19 aşısının sevkiyatı için yeni bir premium hizmet başlattı. Almanların milli havayolu, bu hizmetten faydalanmak için rezervasyon yapan müşterilerine öncelikli sevkiyat ve gönderilerin kişiselleştirilmiş izlenme seçeceği de dahil olmak üzere gelişmiş bir hizmet sunuyor.

Yolcu uçaklarının dünya çapında yere inmesi sonucunda küresel kargo kapasitesinde düşüşe neden oldu. Birkaç uçak yere indiğinde, düşüşün etkisi hafif olabilir; ancak küresel filoların önemli bir kısmının uçuşlardan çekilmesi kargo pazarında çok güçlü bir olumsuz etki yarattı. Bu düşüş, tarifeli uçuş yapamayan yolcu uçaklarının kargo kompartmanlarının aktif olarak kullanılamamasından kaynaklandı. Şimdi dünya çapında havayolları, diğer kargolar için kapasiteyi koruma çabasını bir kenara bırakıp, COVID-19 aşısını dağıtmak için kıyasıya bir yarışa girdi.


İlgili Haber | Covid-19 Aşısındaki Gelişme Havayollarının Hisselerini Uçurdu


Lufthansa, kargo müşterileri için yeni bir ürün piyasaya sürdüğünü açıkladı. 11 Ocak’tan itibaren havayolu, COVID-19 aşısının nakliyesi için tasarlanmış bir ürün olan COVID-19 Temp Premium’u müşterilerin hizmetine sunacak.

Almanların bayrak taşıyıcısının yeni alternatif sevkiyat hizmetinde , ürünü satın alan müşteriler yüksek öncelikli kapasite erişiminden, kapsamlı bir güvenlik konseptine ve tüm Lufthansa ağına erişim hizmetlerinden yararlanacak. Havayolu, aşı nakliyesi için üç farklı sıcaklık aralığı sunuyor. Kontrollü oda sıcaklığı + 15 ° C ila + 25 ° C gerektiren gönderiler için uygun. Soğuk depolama + 2 ° C ila + 8 ° C için ideal.

Fotoğraf: Lufthansa Cargo

Ayrıca, dondurulmuş, -10 ° C veya altı sıcaklık gerektiren gönderiler için uygun. Bu gönderiler için sıcaklık ortamı, soğutulmuş kaplar ve kuru buzun bir kombinasyonu kullanılarak elde ediliyor. Kısa süre önce Boeing, Pfizer’in aşı geliştirme faaliyetlerinin sonucunda, uçaklarının kuru buz kapasitelerini artırdığını açıklamıştı.


İlgili Haber | Covid-19 Aşısı Dünya’ya Nasıl Dağıtılacak?


Yeni hizmet hakkında yorum yapan Lufthansa Cargo CEO’su Peter Gerber, “Tıbbi ürünlerin ve ilaçların taşınmasında uzmanlaşan ilk havayollarından biriydik ve bu nedenle uzun yıllara dayanan deneyime sahibiz. Yer altyapımızın yakın zamanda genişlemesi sayesinde, daha büyük hacimlerin üstesinden gelip bunları dünya çapında taşıyabiliyoruz ve aynı zamanda müşterilerimizin soğuk zinciri korumalarına destek oluyoruz. ” şeklinde konuştu.

Lufthansa aşıyı nasıl taşıyor?

Lufthansa, COVID-19 aşısını 18 kargo uçağından oluşan filosuyla taşımayı planlıyor. Ancak havayolu, yolcu uçaklarının göbek kargo alanlarıyla da bu kapasitesini artırabilir.

Fotoğraf: Oliver Roesler – Lufthansa Cargo 

Havayolu, aşının taşınmasına ilişkin kesin planlarının, aşının nerede üretildiğine ve nerede ihtiyaç duyulduğuna bağlı olduğunu açıkladı. Havayolunun ana merkezi olan Frankfurt Havalimanı, sıcaklığa duyarlı farmasötik ürünlerin taşınması için özel bir tesise sahiptir.

Frankfurt Havalimanı, 20 sıcaklık kontrollü taşıyıcıya sahiptir ve bu da kritik sıcaklıkların hava tarafındaki nakliye esnasında da korunabileceği anlamına geliyor. Havalimanı hali hazırda, doğrudan apron erişimi ile mevcut 12.000 metrekare sıcaklık kontrollü işleme kapasitesine sahip.

Giray Alpaydın

adbanner