Maldivler’den Bunları Yapmadan Dönmeyin

Binden fazla adadan oluşan, pastoral ve büyüleyici güzellikler koleksiyonu Maldivler’e gitmeden önce bilmeniz gerekenleri derledik.

Hint Okyanusu’nda binden fazla adadan oluşan Maldivler, berrak zümrüt suları, göz alabildiğine uzanan kumsalları ve tabii ki lüks su üstü bungalovlarıyla tanınıyor. Bu özellikleriyle Maldivler takımadaları, gezginlerin şnorkelle yüzebilecekleri, tüplü dalış yapabilecekleri, keyifle yüzebilecekleri ve unutulmaz gün batımlarının tadını çıkarabilecekleri pastoral bir sığınak durumunda. Maldivler, dünyanın en çarpıcı ada kaçamaklarından biri olmasının yanı sıra, muhteşem Güney Asya şehirlerini veya Orta Doğu başkentlerini ziyaret eden gezginler için, seyahat programlarına ekleyebilecekleri mükemmel bir ekstra destinasyon desek yanlış olmaz.

Maldivler’i ziyaret etmeyi planlayanlar için akılda tutulması gereken bazı temel bilgiler var. Şu anda Maldivler seyahatinizi planlıyorsanız ya da Maldivler’de bir sonsuzluk havuzunuzun kenarında uzanıyorsanız, kaçınmanız gereken dokuz hatayı sizin için açıklıyoruz. Doğru bilinen bazı yanlışları sakın gözden kaçırmayın.

1. Bir Çok Adayı Görün

Maldivler hakkında bilinmesi gereken ilk şey, çoğu tatil yerinin kendine ait özel bir adada yer alması. Bir adada tek başına kurulu olmak, Maldivler takımadalardaki oteller için standart bir yaklaşımdır. Maldivler’in en az 1.192 ıssız ve 200 yerleşim yeri olan adaya ev sahipliği yaptığı düşünüldüğünde, bu coğrafi olarak mantıklı görünüyor.

İster tatiliniz boyunca birden fazla tesiste konaklayarak değişik adaları turlayın, ister bir tekne kiralayın ya da bitişik bir atole günübirlik bir tur yapın. Özetle Maldivlere giderseniz adalar arasında dolaşmayı unutmayın.

2. Maldivler Çok Pahalı mı?

Maldivler, ayrıcalıklı, ultra lüks bir destinasyon olmasıyla ünlü olabilir. Ancak Maldivler’e düşük bütçeli bir seyahat de oldukça mümkün. Avrupa veya Asya üzerinden bağlantılı uçuşları araştırırsanız, uçak biletinin aşırı pahalı olmadığını görürsünüz. Masrafları azaltmak için yerel bir konaklama tesisinde veya uygun fiyatlı bir otelde kalabilirsiniz. Maldivler’deki tatiliniz, yat kiralamak ve bir su altı bungalovunun güvertesinden dalış yapmak gibi ekstrem detaylar içermek zorunda değil. Maldivler’in doğal güzelliklerine kendinizi kaptırmanın birçok yolu var: Birçoğu, konukların tatil yapabileceği Summer Island gibi uygun fiyatlı tatil köyleri tarafından kurulan girişimler aracılığıyla Maldiv resiflerinin korunmasına yardımcı olmak için mercan dikebilirsiniz. Sadece 5 $ karşılığında 3 boyutlu ve baskılı bir resifin parçalarını dikme etkinliğine katılarak tatilinizi güzelleştirin. Bir tatil beldesinde kalan insanlar tesisin resiflerinde şnorkelle yüzebilirken, kiralık ev tercih edenler bunun yerine belirli halk plajlarında yüzme şansı bulabilir. Özetle her bütçeye uygun bir şeyler yakalamak imkansız değil.

3. Maldivler’e Sadece Balayında mı Gidilir?

Rüya gibi su altı bungalovları ve romantik gün batımları sayesinde Maldivler her zaman en iyi balayı destinasyonları arasında yer alacak. Ama burası sadece balayı ya da partnerinizle romantik bir kaçamak için gelmeniz gereken bir yer değil. Maldivler, kız kıza bir tatil veya ailenizle birlikte gelmek için de çok uygun bir yer.

Aslında, Maldivler’deki birçok ada, özellikle ailelere hitap ediyor. Maldivler, çiftler için mükemmel bir yer olmanın ötesinde, rahatlayabileceğiniz ve endişelerinizi evde bırakabileceğiniz bir yer. Bu lüks yalnızca balayı çiftlerine mahsus olmamalı.

4. Maldivler’de Dalış Safari Teknesi Kiralayın

Maldivler’de, bozulmamış sularda ve mercan resifleri çevresinde dalış safarileri turları düzenleyen 158 tekne (liveaboard) bulunuyor. Dalış safari tekneleri, kişisel koçlardan, dalış ve sörf eğitmenlerine kadar rezervasyon yaptığınız teknenin türüne bağlı olarak çok çeşitli imkan ve tesisleri barındırabilir.

Gezginler bir yat, yüzen ev veya küçük bir seyir gemisinin tamamını kiralayabilir ve ardından içindeki personeli de gereksinimlerine göre özelleştirebilir. Bir masöz veya sommelier bile eklemek mümkün olabilir. Böyle bir tekne kiralamak, tatilinizi daha da mükemmelleştiren bir detay olabilir. Tamamen kendinize ait bir alanda istediğiniz görevliler ve misafirleriniz dışında kimseyi görmeyeceğiniz, derin mavilikler ortasında harika bir fikir gibi görünüyor.

5. Yerel Kültürden Kaçınmayın

Çoğu Güney Pasifik adasında olduğu gibi Maldivler de bir sahil destinasyonu olarak bilindiğinden, adalardaki Güney Asya etkileri genellikle göz ardı edilir.  Oysa buradaki kültürü, Sri Lanka, Malezya, Orta Doğu, Endonezya ve Afrika etkilerinin eşsiz birleşimi olarak özetleyebiliriz. Bu baş döndürücü karışım, belki de sadece Maldivler’de deneyimlenebilecek kadar özel denilebilir. Sadece konakladığınız tatil beldesine bağlı kalmak yerine müzik ve dans gösterilerine katılarak veya yerel mutfağın tadına bakarak Maldiv kültürüne ilk elden tanık olabilirsiniz. Ayrıca geleneksel yaşam tarzı hakkında daha fazla bilgi edinmek için yakındaki bir ada köyüne günübirlik gezi düzenleyebilirsiniz.

6. Evde Resif Güvenli Güneş Kremini Unutmak

Maldiv adaları Ekvator’da yer alıyor. Bu da Güneş ışınlarının 90 derecelik bir açıyla vurduğu anlamına geliyor. Başka bir deyişle, Güneş son derece güçlü. Bu yüzden güneş kreminiz su geçirmez olmalı ve sürekli olarak tazelenmeli. Ayrıca, ekstra korumaya ihtiyaç duyduğunuz zamanlar için şapka, siperlik ve hafif, nefes alabilen, uzun kollu gömlekler ve uzun pantolonlar gibi güneş koruyucuları yanınıza aldığınızdan emin olun. Resif güvenli güneş kremlerine sahip olmaya özen gösterin. Maldiv resiflerini korumaya yönelik devam eden çevresel girişimleri desteklemek için adalara seyahat etmeden önce resifler için güvenli güneş kremleri satın alın.

7. Her Şey Dahil Tesisleri Düşünün

Maldivler’de konaklayacağınız tesisi belirlerken, yiyecek ve alkolün pahalı olduğunu unutmayın. Denizin ortasında bir adadasınız, bu yüzden en sevdiğiniz şeylere anında ulaşmak çok pahalı olabilir. Bu nedenle, birçok turist, her şey dahil bir tesisleri tercih ediyor.

Gecelik fiyatlar ve tesis ücretleri bazı ekonomik otellerden daha yüksek olsa da, yiyecek ve içecek maliyetlerini düşündüğünüzde böylesi daha ekonomik olabilir.

8. Maldivler’i Güneydoğu Asya veya Orta Doğu Destinasyonları ile Birleştirin

Hint Okyanusu’nda bulunan Maldivler, Dubai (Maldivler’den dört saatlik uçuş mesafesinde) ve Sri Lanka (Maldivler’den üç saatlik uçuş mesafesinde) gibi büyük Orta Doğu ve Güneydoğu Asya merkezlerinden oldukça kolay erişilebilir uzaklıkta bir tropik cennettir. Qantas, Singapur Havayolları, Etihad, Emirates ve Qatar Airways gibi havayollarının uçuş kampanyaları sayesinde Maldivler’den, Dubai, Sri Lanka, Singapur, Doha gibi pek çok destinasyona kolayca seyahat edilebilir ve tatilinizi zenginleştirebilirsiniz.

9. Biyolüminesans Manzaralarını Atlamayın

Maldivler’in geceleri ışık saçan, biyolüminesans planktonlarla aydınlanan kıyıları ile bilindiğini biliyor muydunuz? Manta vatozları, balinalar, köpekbalıkları ve 2.000’den fazla balık türü dahil olmak üzere çok çeşitli deniz yaşamına sahip olmanın yanı sıra, adaların çoğu yıl boyunca belirli noktalarda biyolüminesans planktonlar tarafından ziyaret ediliyor.

Bu büyülü ışık şovunu deneyimlemek için, biyolüminesans organizmaların kıyılarda sıralandığı ve su kenarında karanlıkta parlayan bir etki yarattığı yüksek plankton sezonunda (yaz ortasından kış ortasına kadar) Maldivleri ziyaret etmek sizi daha da büyüleyebilir.

***Biyolüminesans, bazı canlı organizmaların gerçekleştirdiği, kimyasal reaksiyonlar sırasında kimyasal enerjinin ışık enerjisine dönüştürülmesi ile ışık üretilmesi ve yayılması olayına verilen isimdir.

 

adbanner