Owen Clarke Photography

Manzarası En İyi Havalimanları

Gezegenimiz öyle güzel ki; görkemli sahil şeridinden kayalık adalara kadar en çarpıcı görsellerin arasında en güzel manzaraya sahip pistlere rastlamak mümkün olabiliyor.

İngiltere merkezli ve Fort Lauderdale’de bir ofisi bulunan, web tabanlı global charter brokerı olarak kabul gören PrivateFly tarafından yapılan bir anketin neticesinde İrlanda’nın Donegal Bölgesi’nde yer alan Donegal Havaalanı, dünyanın en güzel manzaralı pistine sahip havalimanı seçildi.

8500’ün üzerinde kişinin oy kullandığı çalışmada, Wild Atlantic Yolu üzerinde bulunan havalimanı, Errigal Dağı ve Atlantik sahil şeridi manzarasına sahip olmasının yarattığı etki ile, toplamda 111 havalimanını geride bırakarak birinciliğe layık görüldü.

Donegal Havaalanı-Owen Clarke Photography

Ankete katılanlardan biri, havalimanı için “Bulutların arasından, Wilk Atlantik Yolu adeta bir vaha gibi görünür; mükemmel açık mavi renkteki su ve görebileceğiniz en berrak kumsal ile bu manzara adeta büyüleyicidir” ifadesini kullanmış.


İlgili Haber | Dünyanın En İyi Havalimanları


Donegal Havalimanı’na iniş esnasında, berrak suları ve geniş kumsallarıyla Mavi Bayraklı Plaj olarak bilinen Carrickfinn Plajı da dahil olmak üzere, kilometrelerce uzunluğunda harika bir okyanus manzarasının keyfini çıkarmak mümkün.

Havaalanı 1986’da açıldığında, asfalt pisti ve yanındaki çim şerit dışında hiçbir şey yoktu. 1990’larda pist genişletildi ve terminal binası geliştirildi.

Bugün, Aer Lingus, Dublin’e günde iki kez ve Loganair, Glasgow’a haftada beş kez karşılıklı uçuş düzenliyor.

Donegal Havaalanı-Owen Clarke Photography

Bölgenin çarpıcı manzarası, “Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor” filiminde Millennium Falcon’un Malin Head’a iniş yaptığı sahnede kullanılmıştı.

Barra Havaalanı

İkinci sıradaki Barra Havaalanı’nın çalışma saatleri gelgitlere bağlı; çünkü sular yükseldiğinde pistler suyun altında kalıyor. İskoçya’daki Barra Adası’nda yer alan havalimanının, uçakların bir plajdan inip kalktığı kalktığı dünyadaki tek havalimanı olduğu söyleniyor. Kumsalda, ahşap direkler ile işaretlenmiş ve sadece küçük pervaneli uçakların operasyon yapabileceği üç küçük piste sahip alan, 1936’da havalimanı olarak tanınmış. Deniz suyu, genellikle 3 inç seviyelerine ulaştığında pisti tamamen sular kaplıyor. Yani uçağınızın kum ve deniz suyu üzerinden uçuş yapması oldukça muhtemel.Dünyada başka hiçbir yerde pistte köpekbalığı ile karşılaşma ihtimaliniz yok.

Côte d’Azur Havalimanı

Üçüncü sırada bulunan, Nice’in birkaç kilometre güneybatısında yer alan Côte d’Azur Havalimanı, Fransız Rivierası’na giden yolcular için ana varış noktasıdır. 2017 yılında, 13 milyondan fazla yolcuyu ağırlayarak, Fransa’da üçüncü en yoğun havalimanı durumuna geldi. Monako’ya olan yakınlığı nedeniyle, aynı zamanda prensliğin birincil havaalanı olarak hizmet veriyor. “Deniz üzerinden yaklaşırken, Lérins Adaları ve Alplere tutunan bulutların arasından, karşınıza çıkan manzara büyüleyici” olarak betimlemiş oy verenlerden biri. Dünyanın en güzel şehirlerinden birine inmeden önce daha iyi bir başlangıç hayal edebilir misiniz?

Queenstown Havaalanı

Listenin dördüncü sırasında yer alan Queenstown Havaalanı, bir tatil kasabası olan Queenstown’un hemen yanında yer alıyor. Dağlar, göller ve nehirler arasında bulunan havalimanı, 1935’te açılmasına rağmen, 1950’lerde ticari uçuşlara başlamış. 2011’e kadar pist aydınlatması kurulmamış olan havalimanında, o güne kadar sadece gündüz operasyonları yapılabiliyordu. Havalimanı için oy veren katılımcılardan biri: “Dünyanın birçok yerine uçtum; ama bulutların arasından bir anda her iki tarafındaki çarpıcı karlı dağ manzarası ile karşıma çıkan bu havalimanı kadar güzelini görmedim. Wakatipu Gölü’nün önünüzde uzanan bir sihir gibi adeta” demiş.

Juancho E. Yrausquin Havalimanı

Beşinci sırasında yer alan, Karayipler’deki Juancho E. Yrausquin Havalimanı, 1,299 feet uzunluğu ile dünyanın en kısa ticari pistine sahip. Pist, bir yanda yüksek tepeler tarafından kuşatılmış ve her iki ucunda da denize açılan uçurumlar bulunuyor. Pistin uzunluğu nedeniyle, sadece küçük uçak ve helikopterler bu havaalanını kullanabiliyor. Oylamaya katılanlar bu havalimanına inişi “Bir uçak gemisine inişe benziyor,” diye betimliyor.

İşte Dünyanın En Güzel Manzaraya Sahip Havalimanları

  1. Donegal Havalimanı — İrlanda
  2. Barra Havalimanı — İskoçya
  3. Nice Côte d’Azur Havalimanı — Fransa
  4. Queenstown Havalimanı — Yeni Zelanda
  5. Saba Havalimanı (Juancho E. Yrausquin Havalimanı) — Karayipler (Saba Adası-Hollanda Antilleri)
  6. Orlando Melbourne Havalimanı — Florida
  7. Billy Bishop Toronto City Havalimanı — Kanada
  8. London City Havalimanı — İngiltere
  9. Princess Juliana Havalimanı — Sint Maarten Hollanda Antilleri
  10. Miami Havalimanı — Florida

İlgili Haber | Dünyanın En Yoğun Havalimanları


İlgili Haber | Zamanında Kalkışta En İyi Havalimanları

adbanner