Zamanında Kalkışta En İyi Havalimanları

Bir yolcu olarak, uçak bileti alırken ekranda gördüğünüz saatte uçağınızın kalkmasını; planlanan saatte de gitmek istediğiniz yerde olmanın hayalini kuruyor olmanız gayet doğal.

Artık gündelik hayatımıza girdiği şekliyle ifade edersek On-Time Performans (OTP) bir havalimanında uçuş operasyonu gerçekleştiren havayolu şirketlerine ait uçakların, yayınladıkları tarifedeki iniş-kalkış saatlerine 15 dakikalık toleransların eklenmesi ile ortaya çıkan durumun adı. Kısacası havayolu şirketlerinin ve havalimanlarının zamanla yarıştığı bir rekabet alanı diyebiliriz.


İlgili Haber En Çok Uçulan Rotalar


Official Airline Guide (OAG) 57 milyon kayıtlı uçuş verisini inceledi ve operasyonel anlamda 2017’in en dakik havalimanlarını ve havayollarını açıkladı. 2.5 milyondan daha az koltuk arzına sahip olan havalimanları, çalışma kapsamında değerlendirilmedi. İptal edilen uçuşların da sisteme dahil edildiği çalışmada, charter uçuşlar da çalışmanın kapsamı dışında kaldı.

HANGİ HAVALİMANLARINDA ZAMANINDA KALKIŞ PERFORMANSI EN YÜKSEK?

OAG’nin raporunda havalimanları da yıllık yolcu sayısı kapasitelerine göre ayrı ayrı kategorize edilerek her kategorinin en iyi performans gösteren ilk 20’si açıklanıyor.

Yıllık yolcu sayısı 2.5 ile 5 milyon arasında olan havalimanları kategorisinde zirvede yüzde 90’ın üzerinde zamanında kalkış performansı ile İspanya’nın Tenerife North Havalimanı yer aldı. Hannover ve Stavanger havalimanları ilk üçü oluşturdu. İspanya’dan Bilbao, Polonya’dan Gdansk ve Meksika’dan San Jose Cabo bu kategoride ilk kez ilk 20’de yer almayı başardı.

Yıllık yolcu sayısı 5 ile 10 milyon arasında olan havalimanları kategorisinde zirvede yüzde 89,52 zamanında kalkış performansı ile Birmingham Havalimanı yer aldı. Panama City ve Köln Bonn havalimanları onu takip etti. Nagoya ve Sao Paulo Viracopos havalimanları ilk kez bu kategoride en iyiler arasında kendilerine yer buldu.

Sabiha Gökçen’den Şaşırtıcı Yükseliş

Yıllık yolcu sayısı 10 ile 20 milyon arasında olan havalimanları kategorisinde zirvede yüzde 88,45 zamanında kalkış performansı ile Osaka Havalimanı yer aldı. Salt Lake City ve Sapporo havalimanları Osaka’yı takip etti. Bu kategoride bizi sevindiren gelişme ise Sabiha Gökçen’in geçen yıla göre zamanında kalkış performansını yüzde 16 civarında artırarak yüzde 82,32’ye çekmesi oldu. Sabiha Gökçen bu şekilde kendi kategorisinde 8. En iyi havalimanı konumuna geldi.

Yıllık yolcu sayısı 20 ile 30 milyon arasında olan havalimanları kategorisinde zirvede yüzde 85,72 zamanında kalkış performansı ile Minneapolis St. Paul Havalimanı yer aldı. Doha ve Moskova Sheremetyevo havalimanları listenin ilk üçünü oluşturdu. Barcelona ve Roma Fiumicino havalimanları 2016’dan sonra ilk kez bu kategoride ilk 20’de kendilerine yer bulabildi.

Mega Havalimanlarında İstanbul Atatürk 12. Sırada

Yıllık yolcu sayısı 30 milyonun üzerindeki mega havalimanları kategorisinde zirvede yüzde 86,75 zamanında kalkış performansı ile Tokyo Haneda Havalimanı yer aldı. Madrid ve Atlanta Hartsfield Jackson havalimanları listenin ilk üçünü oluşturdu. TAV Havalimanları tarafından işletilen İstanbul Atatürk ise bu kategoride yüzde 73,86 zamanında kalkış performansı ile 12. Sırada kendine yer buldu. New York JFK, San Francisco, Paris Charles deGaulle, Bangkok, Dubai DXB, Delhi, Hong Kong, Seul Incheon’u kendi kategorisinde geride bırakmayı başardı.

OAG’nin hazırladığı raporun tamamına şu link üzerinden ulaşabilirsiniz…


İlgili Haber En Dakik Havayolları


İlgili Haber | En Yoğun Uçuş Rotaları


İlgili Haber En Çok Kazandıran Uçuş Rotaları

adbanner