Milli Muharip Uçak Montaj Hattına Girdi | Boarding Info

Written by 15:34 SAVUNMA SANAYİİ

Milli Muharip Uçak Montaj Hattına Girdi

Türk havacılık ve savunma sanayii sektörünün en büyük projesi olan Milli Muharip Uçak’ta yeni bir kritik eşik geçildi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii TUSAŞ tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçak’ın ilk prototipi, düzenlenen törenle son montaj hattına alındı. 

Parçaları birleştirilmeye başlanılan prototipin, çok kısa süre içerisinde kendi iniş takımlarının üzerinde duracağı tahmin ediliyor. Üretimi tamamlanacak prototipin, 18 Mart 2023’te motorları çalışır biçimde hangardan çıkış yapması ve yer testlerine başlaması planlanıyor. MMU Blok 0’ın ilk uçuşunun 2026 yılı sonunda gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Milli Muharip Uçak son montaj hattına girdi

Milli Muharip Uçak, iki adet F110 motorundan güç alacak. Milli Muharip Uçak için düşük kızılötesi ize sahip özgün bir motor geliştirilmesi hedefleniyor.

TUSAŞ tarafından 3 adet MMU Blok 0 ve 1 adet de MMU Blok I prototipinin üretileceği biliniyor. TUSAŞ tarafından tedarik edilmesi planlanan 10 adet F110 motorunun 8 adedi bu prototiplerde kullanılacak; kalan 2 motor ise yedek amaçlı bekletilecek.

TUSAŞ, 2026 sonuna kadar 3 adet MMU Blok 0 prototipinin üretimini tamamlamayı planlıyor. 2029 yılından itibaren ise MMU Blok I konfigürasyonun üretim faaliyetlerinin başlaması ve 10 adet MMU Blok I uçağın, Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi hedefleniyor.

(Visited 46 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info