NASA

NASA’nın 1 Milyon Dolar Ödüllü Sorusu

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) 1 milyon Dolar ödüllü bir yarışma başlattı. NASA, derin uzay görevlerinde, astronotlara nasıl minimum kaynakla maksimum gıda sunulabileceğinin yanıtını arıyor.

Sosyal medya birkaç gündür Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) ilginç ilanını konuşuyor. Zira NASA resmi hesabından yaptığı duyuru ile üç aşamalı Deep Space Food Challenge (Derin Uzay Yemek Yarışması) adlı etkinlik başlattığını duyurdu.

Bu kapsamda NASA’nın yanıtını aradığı soru şu:  ‘Astronotları uzayda nasıl besleyebiliriz?’

Kurum bu soruya yanıt bulan kişi veya ekibe 1 milyon Dolar ödül vereceğini belirtiyor. Bu kapsamda üç yıllık derin uzay görevine çıkan 4 kişilik bir mürettebat için bir teknoloji geliştirilmesi isteniyor.

Ödülü kazanmak için en önemli kriter, söz konusu teknolojiyi minimum kaynak ve atıkla hazırlamak.

Ancak para ödülünü sadece ABD vatandaşları alabiliyor. NASA, halihazırda 18 ABD’li ekibe toplamda 450 bin dolar ödül verdi.

Yarışmanın ikinci aşamasında ise teknolojilerin prototiplerinin hayata geçirilmesi ve gıda üretimine başlanması isteniyor.

Bu alandaki çalışmalara son derece önem verdiklerinin altını çizen NASA yetkilisi Jim Reuter, ‘Gıda teknolojisinin sınırlarını zorlamak, geleceğin kaşiflerinin sağlığını korumaya yarayacak.’ görüşünü paylaştı.

İkinci aşama için son katılım tarihi ise 28 Şubat.

Yarışma ile ilgili daha detaylı bilgi ve katılım için tıklayın

adbanner