Uzayda Tuvalet Sorunu Nasıl Çözülecek?

SpaceX’in Dragon kapsülüyle, üç günlük uzay turuna çıkan dört uzay turisti, Dünya’ya sorunsuz şekilde döndü. İnişten günler sonra açıklama yapan SpaceX’in patronu Elon Musk, uzayda tuvalet konusunda sorunlar yaşandığını söyledi.

Milyarder girişimci Elon Musk, Twitter’dan yaptığı açıklama ile bir sonraki uzay uçuşu öncesi tuvaletlerin geliştirileceğini duyurdu. Musk, üç günlük uçuşta, atık yönetim sistemindeki anormallik sebebiyle, tuvalet problemi yaşandığını aktardı. Yaşanan soruna dair detay bilgi paylaşılmazken; hızlı bir çözüm yolu bulunduğunun altı çizilerek, böylesi uçuşlarda “bazı zorluklar” yaşanmasının doğal olduğu belirtildi.

Bir Twitter kullanıcısının, kapsülde ısıtmalı bir tuvalet klozeti kullanılacak mı sorusuna ise Musk, tuvalet sisteminin kesinlikle geliştirileceğini söylemekle yetindi.

SpaceX CEO’su Elon Musk, planlanan görevi başarılıyla tamamlamış olsalar da mürettebatın, yolculukları sırasında bazı sorunlarla karşılaştığını duyurdu. Örneğin, yiyecekleri ısıtmak için fırınlar yoktu. Ayrıca tuvalet sistemiyle ilgili sorunlar da raporlandı. Musk, bir sonraki görevde kesinlikle tuvalet ile ilgili sorunların giderileceğini ve yemeklerin ısıtılabilmesi için kapsüle küçük bir fırını yerleştirileceğini söyledi.

Musk ayrıca, insanların ve çevreye duyarlı kargoların uzaya taşınmasına olanak tanıyacak bir sonraki Dragon kapsülünün, SpaceX tarafından işletilen ve Dünya’nın çoğuna uydu internet erişimi sağlayan, uydu internet sistemi Starlink ile Wi-Fi bağlantısına sahip olacağını açıkladı.

Insipiration4 ekibi, 15 Eylül’de Kennedy Uzay Üssü’nden yolculuğa başladı. Bu uçuş için belirlenen resmi amaç, uzayı demokratikleştirmekti. Uçuşa katılan ekip, pizzalarının uzayda soğuk servis edildiğine dair “olağanüstü” bir şikayette bulunmuştu. Musk ise bu şikayete “üzgünüm” demekle yetindi ve Dragon kapsülünün, sıcak yiyecek-içecek ve ücretsiz Wi-Fi hizmetlerine sahip olacaklarını belirtti.

Tüm giderleri, milyarder iş insanı Jared Isaacman tarafından karşılanan ve “Inspiration4” adı verilen görev kapsamında yapılan bu uçuş, tüm mürettebatın sivil ve amatör olduğu ilk uzay uçuşu olarak kayıtlara geçti. Otomatik pilot tarafından gerçekleştirilen uçuşa, uzay turistleri, 3 gün boyunca Dünya’yı uzaydan görme deneyimi yaşadı.

Uçuş ekibinde, 51 yaşındaki jeofizikçi ve NASA astronot adayı Sian Proctor, 29 yaşındaki asistan doktor ve çocukluğunda kemik kanseri geçirmiş Hayley Arceneaux ile 42 yaşındaki eski hava kuvvetleri pilotu ve uçuş veri mühendisi Chris Sembroski yer alıyordu.

Jared Isaacman’in uçuş için ne kadar ödeme yaptığı açıklanmasa da Time Dergisi, Elon Musk’ın SpaceX şirketine 200 milyon Dolar ödediğini tahmin ediyor. Bu uçuşla, insanlara macera yaşamaları için ilham vermeyi amaçlayan dörtlüye, bu nedenle Inspiration4 (ilham veren dörtlü) deniyor.

4 kişiyi taşıyan Dragon isimli kapsül, üç günlük uzay turu sonrasında, 4 adet paraşüt yardımıyla okyanusa indi. Uzay turistlerini, arama-kurtarma ekipleri, kapsülden çıkardı.

Bu uçuş, SpaceX’in insanları uzaya taşıdığı üçüncü uçuş olarak kayıtlara geçti. Daha önce Ağustos 2020 ve Mayıs 2021’de uçuşlar yapılmıştı. Tüm mürettebatın sivil olduğu ilk uçuş ise 3’üncü uçuş oldu.

adbanner