Neden 20 Ekim Uluslararası Hava Trafik Kontrolörleri Günü?

Hava trafik kontrolörleri, hava sahalarında ve yerel hava meydanlarındaki tüm uçak hareketini gözlemleyerek, her yıl yaklaşık 4 milyar uçak yolcusunun gökyüzünde güvenli bir şekilde seyahat etmesini sağlıyor. 20 Ekim tarihi ise tüm dünyada “Uluslararası Hava Trafik Kontrolörleri Günü” olarak kutlanıyor. 

Hava trafik kontrolörleri, güvenli bir hava trafiğinin sağlanmasında önemli rol oynuyor. Pilotların, uçaklarının güvenli bir şekilde havada kalmasını sağladığı durumlarda, hava trafik kontrolörleri de onların rotalarında emniyetli ve güvenli şekilde seyretmesini sağlayacak bilgileri ulaştırıyor.

İsrail Hava Trafik Kontrolörleri Derneği’nin kurucusu ve ilk başkanı olan Jacob Wachtel, 1956’da hava trafik kontrolörleri için uluslararası bir federasyon fikrini önerdi. Wachtel, 20 Ekim 1961’de, 12 farklı ülkeden temsilcinin katılımıyla, Uluslararası Hava Trafik Kontrolörleri Birliği Federasyonu‘nu (International Federation of Air Traffic Controllers’ Association-IFATCA) kurdu. IFATCA, İsviçre’de kayıtlı olsa da merkezi Kanada’nın Montreal şehrinde bulunuyor. IFATCA’nın kuruluş yıldönümünü anmak için, her yıl 20 Ekim’de tüm dünyada Uluslararası Hava Trafik Kontrolörleri Günü olarak kutlanıyor.

Yıllar içinde geliştirilen ekipman ve sistemler, havacılıkta verimliliği artırdı. Böylece havacılık endüstrisi, her geçen gün daha güvenli bir ATC (hava trafik kontrol) sistemine sahip oldu. Ancak birey olarak kontrolörler, bugün sahip olduğumuz güvenli, verimli sistemlere rağmen, görev yaptıkları hava trafik bölgesi için çok kilit bir unsur olmayı sürdürüyor. Kontrolörler, sürekli gelişen prosedürler, değişen teknik sistemler ile sosyal ve çevresel kısıtlamalarla hızlı şekilde değişen koşullar altında, tüm sistemin en esnek ve uyarlanabilir öğesi durumunda.

Bizi gökyüzünde güvende tuttukları için tüm hava trafik kontrolörlerine teşekkür ediyor ve hepsinin 20 Ekim Uluslararası Hava Trafik Kontrolörleri Günü’nü kutluyoruz.


İlgili Haber | Hava Trafik Kontrol Kulelerinin 100 Yıllık Dönüşümü

adbanner