New York’taki Izgara Sistemi Tüm Dünyaya Uygulansa

Hayal etmesi güç: New York bundan 200 yıl kadar önce yazları ve hafta sonları “kaçılan” bir sayfiye yeriymiş.

Ta ki John Randall, 1806’da New York için şehir planı yapmakla görevlendirilene kadar.

Randall’ın 1811’de onaylanan planına göre 12 ana cadde ve 155 çapraz sokakla orijinal Newyork Grid’i (ızgara sistemi) oluşturulmuş.

Yaklaşık 2.000 eşit yapı adasının 90 derecelik açılar ile yan yana geldiği plana göre, adalarda 200 adımlık cepheler yaratılarak, artacak yoğunluğun sürdürülebilirliğinin sağlanması, hem de yayalar için uygun bir yürüyüş mesafesi amaçlanmış.

Yürünebilir ama hareketli bir kent hedeflenmiş. Mahalle kavramının olmadığı sistemde, lineer blok düzenleri oluşturulmuş.

New Yorkluların grid sistemi sevmelerinin nedenleri çok.

Bunlardan biri fotoğrafta da gördüğünüz “Manhattanhenge” denilen, gün doğumu ve batımında, yılda 2 defa güneşin tam olarak caddelerin ortasında görünmesi ve mükemmel perspektifler yaratması olayı.


Bir diğer sevilen özelliği turistlerin yollarını kolay bulabilmesi. Örneğin, Empire State’in adresi 5. Cadde ve 34. Sokak kadar basit.

Peki New Yorkluların kendine has olduğuna inandığı ızgara sisteminin, tüm dünya haritasına uygulandığını düşünün. Sonuç nasıl olurdu❓

1976’da, Saul Steinberg, The New Yorker tarihinin en ünlü dergi kapaklarından biri olan 9’uncu Cadde’den Dünya’nın Görünümü’nü çizmişti.

2011’de ise Brooklynli yazılım mühendisi Harold Cooper, ExtendNY adını verdiği bir Google Harita ile Manhattan merkezli dünya görünüşünü coğrafi gerçekliğe dönüştürmeyi hayal edip uyguladı.

Cooper’ın web sitesi, New York’un “enlem” ve “boylam” çizgilerini alıp onları tüm dünyaya yayıyor.

Kara ya da deniz üzerindeki herhangi bir noktaya, varsayımsal bir şehir bloğu tahsis ediyor.

Örneğin ben bu sisteme göre, şuanda 21.997 Doğu Cadde ve 88.184. Sokaktayım.

Merak edenler için site: extendny.com

Belki ilginizi çeker siz de hangi lokasyonda olduğunuzu yorum olarak paylaşırsınız.

 

adbanner