Noel Baba’yı Flightradar’dan Takip Edin

2020’nin bitmesine sayılı günler kala Noel Baba, kızağıyla Kuzey Kutbu’ndan yola çıktı. Üstelik hepimiz onun yolculuğunu istediğimiz yerden istediğimiz an takip edebilme şansına sahibiz.

Uçakların büyük bir çoğunluğunun ADS-B transponder sistemleriyle donatılarak, uydu üzerinden onları gerçek zamanlı takip etmemizin çok daha kolay hale gelmesi, Noel Baba’yı da harekete geçirdi. O da bu yıl yolculuğa çıkmadan kızağını hangara çekip, ADS-B sistemi ile donattı. Kabinini de elf tasarımlı yeni tasarımla değiştirdi. Geyiği Rudolf’un kırmızı burnuna da çarpışma önleyici sistemi entegre etti; boynuzlarını ek anten olarak kullanarak, vericisinin erişim alanını genişletti. Yani bu yıl Noel Baba’nın yolculuğunu karasal ve uydu tabanlı ADS-B kapsamıyla çok daha net izleyebileceğiz.

Noel Baba’nın yola çıktığı HOHOHO tescilli aracı, 1749 yaşında 9 motorlu eski bir kızak olsa da, yeni nesil ekipmanlarıyla daha da güçlendi ve bir saniyenin altında sürede hipersonik hızlara ulaşabiliyor.

Flightradar24 üzerinden Noel Baba’nın yolculuğunu takip etmek için özel olarak hazırlanan şu bağlantıyı ziyaret etmek veya arama kısmına SANTA, HOHOHO veya R3DNO53 kodlarını yazmanız yeterli.

Flightradar24 üzerinden web veya uygulamada uçuşu takip ederken, uçuş bilgi kutusunun sol alt köşesindeki 3D butonuna tıklayarak, Noel Baba’yı 3 boyutlu olarak da izlemeniz mümkün.

Uçuş planlarına göre, Noel Baba ren geyiği ile birlikte gerekli hazırlıklarını tamamladı ve yeni yıl hediyelerinin teslimatlarını zamanında yetiştirmek için, Kuzey Kutbu’ndan 24 Aralık sabaha karşı saat 04:00’te (UTC) yola çıktı. Bakalım size kaçta uğrayacak?

adbanner