NOTAM’daki Karmaşıklığı Yapay Zeka Çözecek

Bir endüstri topluluğu, pilotlara uçuş emniyeti açısından kritik bilgiler sağlayan Notice to Airmen (NOTAM) iletişimlerinin karmaşıklığını ortadan kaldırmak için yapay zekadan (AI) yararlanıyor.

NOTAM’lar, çok büyük hacimleri, önceliğe dayalı filtrelemenin olmaması, zorlayıcı formatı ve dağıtım sisteminde kalan eski bilgiler nedeniyle pilotlar için uzun süredir bir hayal kırıklığı kaynağı durumunda.

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO), özellikle eski NOTAM’ların kaldırılmasına odaklanarak, iki yıl önce bu sorunu hafifletme çabalarına başladı. Bu konuda yaptıkları çalışmalarla dikkatleri üzerine çeken OpsGroup da NOTAM sorunuyla ilgileniyor. Ham NOTAM bilgilerini yapay zeka yardımıyla yeniden düzenlemek üzere harekete geçen grup, basitleştirilmiş ve pilotlar için kullanıcı dostu hale getirilmiş bir ara yüz oluşturmak için çalışıyor.

OpsGroup, ayrıca, kısıtlı, ticari bir ürün değil, herkesin kullanabileceği açık kaynaklı bir plan oluşturmayı amaçlıyor. Grup, tüm uçak operatörlerinin yeni sistemi kullanmasına izin verecek bir uygulama kılavuzu yayınlamayı da planlıyor.

Gruba göre, bu yıla kadar çoğu girişim, NOTAM karmaşıklığının çözümünün, yayınlanma şeklini değiştirmekten geçtiğine inanıyordu. Fakat yapay zeka, havacılığa bilgi işleme alanında önemli bir değişiklik getirdi. Yapay zeka araçları, NOTAM’ları anlamada yüksek düzeyde bir güvenilirlik gösterdi. Bu sayede OpsGroup, ham NOTAM’ları toplayan, pilotların en değerli bulduğu 50 anahtar ifadenin yer aldığı bir listeye göre ayrıştıran ve kolay okunabilir özet akışı üretebilen bir prototip sistem oluşturdu. Tüm bu aşamalarda da yapay zekanın imkanlarından faydalanıldı.

Sistem sayesinde NOTAM’lar daha sonra sıralanıyor. En kritik ve uygulanabilir olanlara öncelik verilirken, ‘karanlık NOTAM’lar’ olarak tanımlanan diğer NOTAM’lar ise bir başka alana taşınıyor.

Mayıs ayında, 300 kişinin dahil olduğu bir odak grup, geliştirilen modelin şekillendirilmesine katkıda bulundu. Grubun içinde 175 pilot ve havayolu temsilcisi, dispatcher, uçuş planlama personeli, ICAO, OpsGroup ve diğer kuruluşların temsilcileri yer aldı.

Şu ana kadar işleyen bir model ortaya koymayı başaran grup, bunun büyük havayolları ve operatörler tarafından kullanılır hale gelmesini hedefliyor. Geliştirilen model, bir mobil uygulama olarak değil, havayollarının operasyon kontrol merkezleri veya uçuş planlama ofisleri için tasarlandı. Grup, üzerinde çalıştığı sistemi geliştirmek, iyileştirmek ve verimliliğini artırmaya yönelik çabalarını da sürdürüyor.

adbanner