Simeone Huber/Getty Images

Okyanusun Ortasında Büyük Mavi Delik

Okyanusun ortasında, bambaşka dünyaya açılan bir kapı!

Great Blue Hole (Büyük mavi delik) Güney Amerika ülkesi Belize’nin yaklaşık 43 mil açığında yer alan, Lighthouse Reef’in merkezine yakın büyük bir bataklık. (Lighthouse Reef (Deniz Feneri Resifi), üçü Belize sahili açıklarında bulunan batı yarım küredeki dört gerçek mercan adasından biridir.)

Deniz seviyesinin bugün olduğundan çok daha düşük olduğu çağlarda bir dizi buzul çarpışmasından sonra meydana gelen delik, 1.043 feet (321 metre) genişliğinde ve derinliği 407 feet (125 metre)

Deliğin aslında ne kadar derin olduğunu ilk gösteren kişi, aslında Jacques Cousteau oldu. Cousteau, burayı “dünyanın en iyi beş tüplü dalış alanından biri”  ilan etti. Her yıl, onlarca dalgıç bu alana; Karayip resiflerinde köpekbalığı dahil olmak üzere orada yaşayan tropikal balık ve deniz yaşamının birçok çeşidini keşfetmek için tüpleriyle akın ediyor. Deliğe günübirlik yapılan geziler Belize’deki turistler için en popüler faaliyetlerden biri.


İlgili Haber | En Büyük Batık Uçak Türkiye’de


Ancak, Büyük Mavi Delik, kolay dalış yapılabilecek bir yer değil. Ciddi tecrübeye sahip olmayan dalgıçlar buna teşebbüs etmemeli. Deliğin içi çok karanlıktır ve renkli bitki ile hayvanlardan ziyade bölgenin antik sarkıtlarını görmek isteyen dalgıçlar için bir çekim merkezi durumundadır.

Delik, aynı zamanda bilimsel ve tarihi önemi nedeniyle UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Belize Barrier Reef Rezerv Sisteminin bir parçasıdır.

Eğer tecrübeli bir dalgıçsanız, derin karanlıklar içinde dikkat çekici manzaralar ile karşılaşmanız harika bir deneyim olabilir. Deliğin çevredeki resifler de birer doğa harikasıdır. Ve endişelenmeyin, o deliğe girerseniz paralel bir evrene gitmeyeceksiniz!

Ama çok eğleneceğiniz kesin!

adbanner